Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

10 yılın ardından ilk kez emlak harcamaları düştü

Yaşanan 2009 mali krizinden sonra belini doğrultamayan Dubai’de 10 yılın ardından ilk kez emlak harcamaları düştü.

2009 yılında yaşanan krizden sonra sıkıntılı günler geçirmeye başlayan Dubai’de emlak fiyatları yüzde 8 düştü. Son yılların en dip seviyesini gören konut fiyatlarının yanı sıra emlak harcamaları da 10 yılın ardından ilk kez düşüşe geçti. Dubai’de emlak harcamaları yüzde 6 oranında azalmış.

Arap Yarımadası’nın Batı’ya kültürüne en yakın bölgesi Dubai, 2009 krizinin ardından yeni bir mali krizin eşiğine gelmiş durumda. Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) bağlı Dubai Avrupalıların da çalışmak için tercih ettiği bir yer haline geldi.

Neticede, ekonomisi büyük oranda inşaata ve turizme dayalı Dubai’de, teknoloji, finans ve mühendislik alanları başta olmak üzere her sektörde çalışan yabancılar nüfusun yüzde 90’ını oluşturur hale geldi.

Borçlarını ödemeden kendi ülkelerine dönen yabancıların maliyeti 1.4 milyar dolar oldu

2017’deki gelişmelerin kendi para birimini değerlendirmesi ise, geliri Amerikan Doları cinsinden olan çoğu yabancı çalışanın hayat standardını düşürdü ve bu çalışanların da bir kısmının ülkelerine geri dönmesine neden oldu. Dubai İstatistik Merkezi verilerine göre, borçlarını ödemeden ülkelerine dönen yabancıların Dubai’ye faturası son bir yıl içinde 1.4 milyar doları buldu. Emlak fiyatları da son yılların en düşük seviyesine gerilerken, emlak harcamaları ise 2008’den sonra ilk kez düşüşe geçti ve son bir yıl içinde yüzde 6 oranında geriledi.

Fiyatlar 2017 yılında yüzde 8 düştü

Gazete Habertürk'ten Yiğitcan Yıldız'ın haberine göre emlak fiyatları bir yıl içinde yüzde 8 düşen Dubai’de, REIDIN verilerine göre konut fiyatlarının tavan yaptığı 2008’den beri ise fiyatlar yüzde 27 geriledi. Emlak krizinin her geçen gün büyümesi ise, 2018’de bitmesi öngörülen 20 bin konutun akıbetini belirsizliğe sürükledi. Gayrimenkul danışmanları, 2017’de fiyatların son 18 ayın en dip seviyesinde olduğunu belirterek, yatırımcıların bölgeye ilgisinin artabileceğini vurguluyor.

Katar krizinin Dubai’de yarattığı turizm kaybı 1 milyar dolar

Dubai’de, hayatın pahalılaşmasının da etkisiyle azalan turizm gelirleri, krize yol açan diğer bir neden oldu. Sadece Katar krizinin ise, Dubai turizmine 1 milyarlık dolarlık darbe vurması bekleniyor. Finans otoriteleri de, BAE’nin finans merkezi Dubai’deki bankaların adı henüz konmayan krizin etkisiyle 2 bin kişiyi işten çıkarabileceğini değerlendiriyor. Dubai’nin 2018’de 22 milyar dolarlık borç ve borcun geri ödemesi ile karşı karşıya olduğunu hatırlatan uzmanlar, krizin önümüzdeki yıl daha da derinleşebileceğini belirtiyor.

Kriz Türkiye’nin lehine yarayabilir

Dubai’deki krizi körükleyen vergiler nedeniyle, ülkedeki kuyum şirketleri İstanbul’a taşınmaya başladı. Böylece, Dubai’deki yeni kriz Türkiye’nin lehine dönmüş oldu. Söz konusu şirketler, Dubai’nin yüzde 5 gümrük ve yüzde 5 de KDV getirmesi sonrasında bu ülkeden çekilme kararı aldı. Sektör temsilcileri, son bir yıl içinde İstanbul’da 200’e yakın Dubaili kuyum firmasının faaliyete başladığını belirtiyor.

2009’da 59 milyar $’lık borcunu ödeyemeyip krize giren Dubai’de, işten çıkarılanların etkisiyle günde bin 500 kişi Dubai’yi terk ediyordu. Uzmanlar, 2018’de de benzer görüntülerin yaşanabileceğini aktarıyor.