Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

100 günde 17 bin konut ve işyeri yenilenecek

Deprem kuşağında yer alan Türkiye’de kentsel dönüşüm seferberliği tüm hızıyla sürüyor. 100 Eylem Planı kapsamında 17 bin konut ve işyeri yenilenecek.

Türkiye’nin deprem fay hattındaki konumundan dolayı en önemli önceliklerinden bir tanesi de kentsel dönüşüm! 2010 yılında ilan edilen kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda 100 Günlük Eylem Planı’na göre 100 gün içinde toplam 17 bin konut ve işyeri kentsel dönüşüme girecek. Kentsel dönüşüm yıllık hedef 500 bin toplam hedef ise 7,5 milyon yapı şeklinde açıklandı.

Kentsel dönüşüm çalışmaları ve rakamları hakkında önemli bilgiler paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yurdun konumu itibariyle deprem hattında yer aldığını belirterek önceliklerinin kentsel dönüşüm çalışmaları olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle deprem bölgesinde yer aldığının altını çizen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önceliğimiz kentsel dönüşüm dedi.

Türkiye genelinde kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında toplam 7,5 milyon yapının yenilenmesi hedefleniyor. Risk taşıyan binalar bu kapsamda sağlamlaştırılarak yeni formuna kavuşturuluyor.

Kentsel dönüşümde hedefin 7,5 milyon bağımsız birim olduğunu ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “100 gün içerisinde, 23 bölgede 17 bin konut ve işyerini tamamlayacak, 16 bin adedinin temelini atacağız. Ülke genelinde risk taşıyan 7.5 milyon bağımsız birimi dönüştürmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Yerinde dönüşüm” uygulayacaklarını ifade eden bakan Kurum, “2012 yılında 6306 sayılı Kanun çıkartıldı ve bu kanunun sunduğu kolaylık, teşvik ve muafiyetler çerçevesinde riskli yapı stokumuz hızlı bir dönüşüm sürecine girdi" dedi.

Kurum, "Bugün gelinen durum itibarıyla vatandaşlarımızın yapı bazında yenileme faaliyetleri hızla devam ederken kentsel dönüşümde hedefimizin mahalle ve kent ölçeğinde bütüncül kentsel dönüşüm projeleri üretmek ve yönetmek olduğunu unutmamamız gerekiyor" diye konuştu.