Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

100 Günlük Eylem Planı’nda hedef 30 bin sosyal konut!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, 100 Günlük Eylem Planı’nda dar gelirli vatandaşlara tahsis edilmek üzere 30 bin sosyal konut üretileceğini açıkladı.

Konut sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlara müjdeli haber Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da geldi. Büyük ölçekli sosyal konut projelerini daha çok ağırlık verileceğini açıklayan Bakan Kurum, 100 Günlük Eylem Planı kapsamında dar gelirli vatandaşlara tahsis edilmek üzere 30 bin adet sosyal konut inşasına başlanacağını duyurdu.

100 günlük program 30 bin sosyal konut üretimi şeklinde koyulan hedefin çok üzerinde üretim yapmayı amaçladıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, bundan sonraki süreçte çok daha büyük ölçekli sosyal konut üretimlerine ağırlık vereceklerini söyledi.

“100 günlük eylem planında 30 bin sosyal konut dedik ama hedefimiz bunun çok çok üzerinde” ifadesini kullanan Bakan Kurum, hayata geçirmeyi planladıkları büyük ölçekli sosyal konut projelerine kaynak oluşturmak üzere tescil dışı alanları ekonomiye katacaklarına da açıkladı.
İnşaat sektöründe yapmayı planladıkları radikal değişiklikler hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, bundan sonra herkesin inşaatçı olmasına izin verilmeyeceğini ve tüm sorunların çözümü için kaynağına inmeyi amaçladıklarını söyledi.

Finansman yapısı ve deneyimi yeterli düzeyde bulunmayan çok fazla inşaat firması olduğunu ifade eden Bakan Kurum, bu firmalar yarı yolda kalınca vatandaş da yarı yolda kaldığını ve yapılan düzenleme ile vatandaşların yaşaması muhtemel sorunlarının önüne geçileceğini ifade etti.

"Bir firma ruhsata başvurunca bakacağız” diyen Kurum, 'Bu işin üstesinden gelir mi, gelemez mi?' diye. Ona göre süreci yöneteceğiz. Bundan sonra 6306 sayılı kentsel dönüşüm Yasası ve 3194 sayılı İmar Kanunu'nda gerekli düzenlemeler devreye girecek" diye konuştu.