Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

13 bin vatandaş konut hesabında 81 milyon TL biriktirdi

Tasarrufa dayalı devlet destekli gayrimenkul alım hesabı ‘konut hesabı’ uygulamasında biriken para 81 milyon TL seviyesine erişti.

Minimum devlet katkısının 20 bin TL’ye ve devlet tarafından sağlanan destek oranının yüzde 25’e yükseltildiği konut hesabı uygulamasına giriş yapan toplam 13 bin vatandaşın biriktirdiği para son elde edilen verilere göre, 81 milyon TL seviyesine erişti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2016 yılının Mayıs ayında hayatımıza giren ve Torba Yasa ile Hazine’ye devredilen konut hesabı uygulamasına son yapılan düzenlemelerin ardından ilgi artışı yaşandı.

Devlet destekli birikime dayalı gayrimenkul alımını kolaylaştırmayı ve her vatandaşın konut satın almasını hedefleyen konut hesabı uygulaması ilk uygulamaya konulduğu yıl beklenen ilgiyi görmemişti. Ancak yapılan son düzenlemeler ile konut hesabında bir dizi yenilik ve iyileştirme yapıldı. Bu düzenlemelerin geri dönüşü de hızlı oldu. Konut hesabı açtıran 13 bin vatandaşın birikimi 81 milyon TL seviyesine geldi. Konut hesabına olan ilginin önümüzdeki yıllarda giderek artış göstermesi bekleniyor.

Konut hesabından faydalanmak isteyen vatandaşların en az 3 yıl süreyle hesaba para yatırmaları ve taksitlerine sadık kalmaları gerekiyor. İsteyen kullanıcılar eşit tutarlarda aylık ödeme yaparken isteyen kullanıcılar her 3 ayda bir eşit tutarlarda ödeme yapabiliyorlar.

2018 yılı mart ayında konut hesabına ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı Torba Yasa tasarısı onaylanarak yasalaştı. Böylelikle konut hesabı uygulamasında devlet desteği üst oranı yüzde 20'den yüzde 25'e, azami 15 bin lira olan sınır da 20 bin liraya çıkarıldı.

Bu gelişmenin ardından uygulama beklenen ilgiyi görmeye başladı. Son elde edile verilere göre de finans kurumlarında 13 bin vatandaş "Konut Hesabı" açtırdı. Açılan hesaplarda biriken para miktarı ise 81 milyon lira oldu.