Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

130 TL taksitle binlerce aile konut sahibi oldu

Dar gelirli vatandaşların için üretilen 31 bin 841 konut vatandaşlara 130 TL taksite sunuldu. Konutlar sahiplerine teslim edildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çalışmalara başlanan proje kapsamında yaklaşık 32 bin aile konut sahibi oldu.

Bakanlığın öncülüğünde ‘sosyal konut’ adı altında yaklaşık 32 bin konut üretildi. Konut sahibi olmak isteyenlerin aylık ödemesi gereken tutar ise 130 TL’den başladı.

İlk adımı 8 yıl önce atılmıştı

8 yıl önce Bakanlık ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalanan protokol ile başlatılan sosyal konut uygulaması ile dar gelirli binlerce vatandaş ev sahibi oldu.

Bakanlıktan alınan verilere göre, 2016'da 28 bin 604 konut hak sahiplerine teslim edildi. Bin 496 konutun yapımının da devam ediliyor.

TOKİ’ye 1,5 milyar lira kaynak aktarımı

Sosyal konut uygulamasından 2017 Kasım sonu itibarıyla yararlanan ailelerin sayısı ise 31 bin 841 oldu. Bakanlık tarafından sosyal konut çalışmaları için TOKİ'ye yaklaşık 1,5 milyar lira kaynak aktarımında bulunuldu.

Engelli vatandaşlar için yüzde 10’luk özel kontenjan ayrıldı

1+1 ve 2+1 konut tiplerinin yer aldığı sosyal konut projelerinde peşinat ya da kefil gibi zorunluluklar bulunmuyor. Dar gelirli vatandaş 270 ay vadeyle kira öder gibi ev sahibi oldu. Sosyal konut uygulamalarında engelli vatandaşlar için yüzde 10'luk özel bir kontenjan da ayrılıyor.

Geri ödemelerde zorlanan vatandaşlara da destek sağlanıyor

Aylık 100 ay vade farksız 130 TL taksitle konut sahibi olunabilen projede geri ödemelerde zorlanan vatandaşlara da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek sağlanıyor.