Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

1915 Çanakkale Köprüsü'nün temeli atılıyor

Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi ortak girişimi ile inşa edilecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yarın atılacak.

Marmara Bölgesi'nin 5'inci, Çanakkale'nin ise ilk köprüsü olma özelliğine sahip olan 1915 Çanakkale Köprüsü için ilk kazma yarın vurulacak. 2023 yılında hizmete açılması beklenen 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temel atma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Ahmet Arslan katılacak.

Toplam 6 şeritten oluşacak

Çanakkale'nin Lapseki ile Gelibolu ilçelerini Çanakkale Boğazı üzerinden birbirine bağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün toplam uzunluğu 3.860 metre, köprünün orta açıklığı ise 2023 metre olacak. 3 geliş ve 3 gidiş olmak üzere 6 şeritten oluşacak olan köprü için 31 viyadük, 30 köprülü kavşak, 5 tünel ve 143 alt ve üst geçiş inşa edilecek.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti belli oldu

Geçtiğimiz günlerde köprünün detaylarını açıklamak üzere basın mensuplarıyla bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, köprünün geçiş ücretinin 15 euro+KDV olacağını söyledi. "Çanakkale geçilmez tarihte kaldı. Her türlü geçilir hale geliyor. Denizden, havadan... Şimdi karadan da geçilmiş olacak" diyen Başbakan Yıldırım, köprünün 10 milyar TL'nin üzerinde yatırım bedeline sahip olduğunu da açıkladı.

"Mihenk taşı olacak"

Günlük 45 bin araç geçişinin garanti edildiği 1915 Çanakkale Boğazı Köprüsü hakkında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise "Türkiye'nin ekonomisi kötü gidiyor algısı yaratmaya çalışanlara inat, kamu-özel iş birliğiyle yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü hayata geçirilecek. Söz konusu köprü, 2023 ve devamındaki hedefleri yerine getirmede önemli bir mihenk taşı olacak" dedi.