Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

20 yıl içinde 6.7 milyon riskli yapı yenilenecek

Kentsel dönüşüm projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Murat Kurum, 20 yıl içinde 6.7 milyon riskli yapının yenileneceğini belirtti.

Göreve geldikleri andan itibaren, sorunların tespiti ve çözümü için şehirleri gezdiklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ruhuna uygun bir şekilde, gidiyoruz, teşkilatımızla, vatandaşımızla, valilerimizle, belediye başkanlarımızla istişare ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kent meydanlarındaki metruk durumda bulunan riskli yapıların yenilenme çalışmalarına hız verildiğini söyleyen Murat Kurum, yenilenecek bu alanların hem yeni istihdam alanları sağlayacağını hem de şehirleri yeni cazibe merkezleri yapacağını ifade etti.

Bakanlık olarak kentsel dönüşüm sürecinde yeni bir yaklaşımla çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Bakan Kurum, tarihi ve geleneksel kent merkezlerinin kimliğini koruyarak, yenileme ve dönüşüm çalışmalarını hayata geçirdiklerini vurguladı.

Bakanlık olarak 53 ilde 237 riskli alanda çalışmaları sürdürdüklerini söyleyen Kurum; “Dönüşüm kapsamına dahil ettiğimiz konut sayısı 662 bin. Tüm ülke genelinde 594 bin konutun da yenilenmesini yapıyoruz. Yenilememiz gereken 6.7 milyon bağımsız bölümü 20 yıl içinde yenilemeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Murat Kurum, İstanbul'da, Esenler'deki eski askeri alanda 60 bin konut üretileceğinin müjdesini de verdi. Bakan Kurum, 2019 yılının ilk çeyreğinde burada 2 bin 200 konutun temelinin atılacağını ve üretilecek olan bu konutların kültürümüzü yansıtan mimariye uygun şekilde hayata geçirileceğini de sözlerine ekledi.