Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

2012’den bu yana 662 bin konut dönüştürüldü

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; 2012’den bu yana 662 bin konutun dönüştüğünü ifade etti. Aktarılan kaynağın ise 8.5 milyar olduğunu belirtti.

2012’den bu yana 662 bin bağımsız bölümün dönüşüm kapsamına alındığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “5 yılda 8.5 milyarlık kaynak aktardık” dedi. Bakanlık olarak yılda 300 bin konutu düşündüklerini ifade eden Murat Kurum, gecekondu yerine 30 katlı bina istemediklerinin altını çizdi.

8.5 MİLYAR AKTARDIK

Sanayi mi inşaat mı tartışmasını yapmadıklarını söyleyen Bakan Kurum, iki olguyu birbirinden ayırmaya gerek olmadığını ifade etti. Gelişen ülkelerde her ikisinin de önemli olduğunu belirten Kurum, 2012'de başlayan kentsel dönüşüm hamlesiyle bugüne kadar 662 bin bağımsız bölüm dönüşüm kapsamına alındığını söyledi. Murat Kurum, bugüne kadar bakanlık olarak kentsel dönüşüm projelerinde kredi desteği olmak üzere 8.5 milyar TL kaynağın aktarıldığını belirtti ve gelecek 20 yılda ise 6.7 milyon bağımsız bölümün dönüşmesi gerektiğine dikkat çekti.

30 KATLI BİNAYA İZİN YOK

Gecekondu yerine 30 katlı bina yapılmasına müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, vatandaşın içerisinde olduğu değer esaslı projelerin yapılacağını ve asıl olanın depremden vatandaşların en az zararı görmesi olduğunu söyledi. Çökük, metruk ve afet riski görülen alanların dönüşümünün çok önemli olduğunu söyleyen Murat Kurum; “En son Erzurum'a gittik. Çok kadim bir şehir. Şehir meydan düzenlemesi yapacağız. Bununla birlikte tarihimizi gün yüzüne çıkarıp gelecek nesillere aktarma fırsatımız olacak. Bizim tarihimiz bin yıla dayanıyor. Ecdadın bize bıraktığı eserleri ortaya çıkarıyoruz. Buna da devam edeceğiz. Tarihi kentlerimizi meydana çıkaracak projeler ortaya koyacağız” şeklinde konuştu.