Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

2016'nın ilk çeyreğinde yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 28 arttı

Türkiye İMSAD Mayıs 2016 Sektör Raporu'na göre yılın ilk çeyreğinde görülen inşaat sektöründeki hareketlenme yılın geri kalanı için umutları artırdı.

Türkiye İMSAD tarafından yayımlanan Mayıs 2016 Sektör Raporu’na göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların 2016 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla göre artış yaşandı. Artışlar bina sayısında yüzde 28, yüzölçümünde yüzde 31,6, değer olarak yüzde 38,5 ve daire sayısında yüzde 34,7 oranında oldu. Yapı ruhsatı verilen binaların 2016 yılı Ocak-Mart aylarında toplam yüzölçümü 52,1 milyon metrekare olurken, bu rakamın 28,2 milyon metrekaresini konut, 13 milyon metrekaresini konut dışı ve 10,8 milyon metrekaresini ise ortak kullanım alanı oluşturdu.

Kullanma amacına göre, 37,9 milyon metrekare ile en yüksek paya iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip olurken, bunu 3,2 milyon metrekare ile ikamet dışı diğer binalar izledi. Toplam 248 bin 925 dairenin 223 bin 421’i özel sektör, 21 bin 229’u devlet sektörü ve 4 bin 275’i yapı kooperatifleri tarafından alındı. Daire sayılarına göre verilen yapı ruhsatlarında ise İstanbul 67 bin 543 adet ile en yüksek paya sahip olurken, 18 bin 160 adet ile Ankara ikinci ve 15 bin 129 adet ile İzmir üçüncü sırada yer aldı.

İnşaat malzemesi sanayi üretimi ilk çeyrekte arttı

İnşaat malzemesi sanayi üretimi mart ayında da artmaya devam etti. 2016 yılı Ocak-Mart döneminde sanayi üretimi 2015 yılı Ocak-Mart dönemine göre yüzde 7,2 artış gösterdi. Yılın ilk üç aylık döneminde en yüksek üretim artışı görülen üç ürün grubu metalden kapı ve pencereler, çelik boru ve profiller ile fırınlanmış tuğla ve karo ürünleri oldu. Hazır beton, boyalar, merkezi ısıtma radyatörleri, çimento, kireç ve alçı ile inşaat amaçlı alçı ürünleri üretimleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10’un üzerinde artış gösterdi. 2016 yılı mart ayında ise inşaat malzemeleri sanayi üretimi bir önceki yılın mart ayına göre ağırlıklı ortalama olarak yüzde 3,7 arttı. İnşaat malzemeleri sanayi mart ayında geçen yılın mart ayının üzerinde sanayi üretimi gerçekleştirdi. Mart ayında izlenen 26 üründen 20’sinde üretim geçen yılın aynı dönemine göre yükselirken, 6 üründe ise üretim geçen yılın altında kaldı.

Mevcut inşaat işleri seviyesi mayıs ayında 2 puan geriledi

Raporda, şubat ayından sonra hızlı bir artış eğilimi gösteren mevcut inşaat işleri seviyesinin mayıs ayında gerilediği belirtildi. Mevsimsellik etkisi ile mevcut inşaat işleri seviyesinde görülen hızlı toparlanmanın yerini erken bir gerilemeye bıraktığı, bu gerilemenin önümüzdeki aylardaki inşaat malzemesi talebini de olumsuz etkileyebileceğinin belirtildiği raporda, mevcut inşaat işleri seviyesinin mayıs ayında bir önceki aya göre 2 puan düştüğü belirtildi. Geçen yılın Nisan ayındaki mevcut işler seviyesi de 3,3 puan altına indi.

Konut satışlarında ivme kaybı görüldü

Konut satışları ise, şubat ve mart aylarındaki artışın ardından nisan ayında yüzde 10,9 düşüş gösterdi. Konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10,9 azalarak 106 bin 348 adet olurken, birinci el satışlar nisan ayında yüzde 10,8 azalarak 46 bin 908 adet oldu. İkinci el satışlar da ise gerileme yüzde 10,9 oldu. Nisan ayında ipotekli satışlar ise yüzde 27,4 gerilerken, diğer satışlar yüzde 0,5 düşerek 72 bin 919 adet oldu.

Siyasi ve ekonomik gelişmelerin etkisi sürüyor

İç pazarda yapı ruhsatlarındaki artışla sektör gelecek dönem için umutlanırken, ihracattaki gerileme ise devam ediyor. Mart ayında ihracat yüzde 10,9 geriledi ve yıllık ihracat 16,3 milyar dolara düştü. İnşaat malzemeleri ihracatı mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9 gerileyerek 1 milyon 388 bin dolara indi. Raporda, ihracatta yılın ilk üç ayında benzer oranlarda gerileme yaşandığına dikkat çekilirken, mevcut pazarlarda yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin etkisinin halen etkili olduğu ifade edildi. 2016 yılında da gerileme eğiliminde olan ihracat, yılın ilk üç ayında yüzde 15,6 düştü. Yıllık ihracat (2015 Mart - 2016 Mart) 16,3 milyar dolara geriledi.

İnşaat sektörü güven endeksi ilk kez geriledi

İnşaat sektöründe güven endeksi yıl içinde ilk kez mayıs ayında geriledi. Yılın ilk dört ayında inşaat sektörü güven endeksi 12,8 puan artış gösterirken, mayıs ayında nisan ayına göre 3,6 puan geriledi. Böylelikle ilk dört ayda görülen güven artışı ve sahip olunan iyimserlik mayıs ayında durağanlaşarak geriledi. Raporda gerilemenin muhtemel nedeni olarak mayıs ayındaki siyasi gelişmeler gösterilirken, inşaat sektörü güven endeksinin mayıs ayında geçen yılın aynı dönemindeki güven seviyesinin de 1,0 puan altında kaldığı belirtildi.