Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

2018 kira artış oranı hesaplama

2018 yılı Şubat kira artış oranları belirlendi. Peki, kira artış hesaplamaları nasıl yapılacak? Bin TL oturum bedeli ödeyen bir kiracıya ne kadar zam gelecek?

2018 yılın ilişkin kira artış oranları belirlendi. 2017 yılında kira sözleşmesi yapanların kiralarına ne kadar zam gelecek? Ev sahipleri bu yılda ne kadar zam yapma elde edecekler? 2018 yılı Şubat ayı kira artış oranlarına dair tüm detaylar haberimizde…

Her yıl ev sahipleri kiracılarına ÜFE’ye göre kira zammı uyguluyor. ÜFE değerleri Şubat 2018’de Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklandı. Kurumdan alınan bilgilere göre, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi ( ÜFE) bir yılın ortalamasına göre geçen yol ocak ayına kıyasla yüzde 0,99 oranında artış yaşadı. Aynı yılın aynı ayına göre de yüzde 12,14 ve yıllık ortalamaya göre yüzde 15,66 artış yaşadı.

2018 Şubat ayı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerini açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan verilerden çıkan sonuca göre, 2018 yılı Şubat ayında ev sahipleri kiracılarına en fazla yüzde 15,66 oranında zam uygulayabilecek. Ev sahipleri bu değerlerin üzerine çıkarsa yasal değil. Yasal olarak belirlenen miktar ÜFE değerlerinin üzerinde olmaması gerekliliği.

Yeni Borçlar Kanunu’na göre ev sahiplerine kiracılarına ÜFE’nin üzerinde zam artışı yapması yasak. Bu değerlerin üzerinde artış yapmak kanunen suç olarak kabul ediliyor. Yani sonuç olarak 2017 Şubat ayında kira sözleşmesi imzalayan kiracılar açıklanan ÜFE değerlerine göre en fazla yüzde 15,66 oranında zam bedeli ödeyecek.

Bin TL kira ödemesi olan bir vatandaş ÜFE verilerine göre en fazla yüzde 15,66 artışla bin 156 TL kira ödemeye başlayacak. Kiracıların bir sonraki kira artışları ise yine TÜİK tarafından açıklanan ÜFE değerlerinin bir yıllık ortalaması kapsamında yapılacak.

Ev sahipleri kira sözleşmeleri dahilinde kiracılarına bu yıl içinde en fazla yüzde 15,66 oranında zam uygulayabilecek.