Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

2018 yılında konut fiyatları düşecek mi?

Gayrimenkul uzmanları konut fiyatlarının 2018 yılında yükseleceğini söylüyor. Peki, gayrimenkul fiyatları neden yükselecek? İşte nedenleri…

Hemen hemen çalışan herkesin ilk hayali bir konut sahibi olabilmek. Eskilerin deyimiyle ‘başını sokacak bir çatın olsun’ sözü hala gündemde. Çalışan vatandaşlar birikimlerini genelde gayrimenkul alanında değerlendirmek istiyor. Peki konut almak için 2018 yılı uygun bir zaman mı? Piyasada en hareketli ve en durgun zamanlar hangi aralıklarda yaşanıyor? Bunlar merak edilenlerin başında.

İnşaat sektörü temsilcilerine ve gayrimenkul uzmanlarına konut satın almanın en uygun zamanı. Çünkü bir süredir gerileme döneminde olan konut fiyatlarının kısa süre içinde bazı nedenlerden dolayı yükselmesi bekleniyor. Bu nedenle uzmanlar ve inşaatçılar konut satın almak isteyen vatandaşları hızlı hareket etmesi gerektiğini ve konut satın almak için kararlarını bir an evvel vermesi gerektiğini düşünüyor. Peki, neden konut fiyatlarının artacağı tahmin ediliyor. İşte başlıca sebepleri:

Konut kredisi faiz oranlarının engellenemez yükselişi

Uzmanlar tarafında n yüzde 1 olarak kabul edilen konut kredisi faiz oranları bu seviyenin çok üzerinde seyrediyor. Konut kredisi kullanarak konut satın alma fikrindeki vatandaşlar yüksek faiz oranları nedeniyle konut satın almaktan vazgeçiyor. Bu da piyasadaki durgunluğun artmasına ve maliyetler karşılanamadığı için fiyatların yükselmesine neden olacak.
Lüks segmente ağırlık verilmesi ve bu alanda stok ve arz fazlalığı oluşması

Türkiye’de kısa süre önce sayıları 30 bin olan üstlenici firmalar 330 bine çıktı. Gıda, tekstil gibi inşaat alanında öncesinde hiçbir deneyimi olmayan firmalar yüksek kar için inşaat sektörüne girdi. Yüksek maliyetlerle üretilen lüks konutların gideri gelirin daha yüksek oldu. Zarar etmek istemeyen firmalar ise fiyat artışına giderek zararlarını karşılamaya çalışacak.

Otopark zorunluluğu

Haziran ayı itibariyle her bağımsız daireye bir adet otopark yapılması zorunlu hale geldi. Bu zorunluluk konut üretim maliyetlerinin artış göstermesine neden oldu.

Küresel ve yurt içi krizler

KDV oranları

Tapu harcı

Hafriyat bedelleri

Demirdeki fiyat artışı

İnşaatın temel malzemesi olan demir fiyatlarının yükselmesi konut fiyatlarının da artmasına neden oluyor. Temel üretim maddesi pahalılaştıkça konut üretim maliyetleri de artmaya başlıyor.

İnşaat malzemelerinde fiyat artışı

Demir başta olmak üzere inşaatlarda kullanılan birçok temel üretim maddesinin fiyatı da artış gösteriyor. Bu sebeple üretim maliyetleri arttıkça konut fiyatları da artış göstermeye başlıyor.