Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

2018 yılında konuta talep hız kesmedi

Konuta talep hız kesmeden devam ediyor. Yüksek faiz, döviz kuru ve daralan piyasanın etkisine rağmen 2018’deki konut satışları 2017’ye oranla sadece yüzde 2.4 azaldı.

2018’de ülke genelinde toplam 1 milyon 375 bin 398 adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakam, 2017’de 1 milyon 409 bin 314 olarak gerçekleşmişti. Piyasa koşullarının tüketicinin konut alım talebini beklemeye ittiği koşullara rağmen 2018 yılında yapılan konut satışları geçen yıla oranla sadece yüzde 2.4 azaldı.

Milliyet Gazetesi’nden Duygu Erdoğan’ın haberine göre; bu dönemde özellikle konut kredisi faiz oranları ev sahibi olmak isteyenleri çok zorladı. Ayrıca mevduat faizlerinin yüksek olmasından yararlanmak isteyen tüketici ise yatırımını gayrimenkul yerine mevduata yapmayı tercih etti. Yine bu dönemde döviz kurunun yüksek ve dalgalı seyri konut satışının daralmasına neden oldu.

SATIŞ KANALLARI AÇTIK”

Sektör temsilcileri, tüm bu olumsuz koşullara rağmen konut satışlarının tahmin edilen düzeylerde gerçekleştiğine dikkat çekti. Konut alım talebinin her zaman yüksek olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri ancak koşulların sıkıntılı olduğuna vurgu yaptı.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Demeği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, Türkiye’de konut talebinin genç nüfusa dayalı olarak çok güçlü olduğunu kaydetti. ‘İnanılmaz’ seviyelere çıkan konut kredisi faiz oranlarının hem hükümet desteği hem de sektörün oluşturduğu satış kanalları ile önemli bir noktada gerçekleştiğini söyleyen Altan Elmas; “Geçen yıl ile aynı rakamların yakalanmış olması, bu şartlar altında sektörün gücünü gösteriyor. Aynı zamanda konut talebi açısından da piyasanın derin olduğunun göstergesi. Ekonomik şartların biraz düzelmesiyle satışların tekrar daha yüksek rakamlara erişeceğini ve maliyet artışlarını fiyatlara yansıtabileceğimizi değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Bu dönemde KDV ve tapu harcı indirimi gibi teşviklerin tüketiciyi harekete geçirdiğini anlatan Elmas, kamu bankaları öncülüğünde yapılan 0.98 konut kredisi faiz imkanını içeren kampanyalarla da bu talebin desteklendiğini dile getirdi.

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, 2018’in son çeyreğinde yüzde 25 bandına kadar yükselen mevduat faizlerinin olumsuz etkisiyle satışların geçen yılın rekorunu kıramadığını belirtti. Mevduat faizi ve döviz gibi alternatif yatırım araçlarındaki kısa vadeli yükselişlerin baskısına rağmen toplam konut satışının yüksek olmasının 2019 için ümit verici olduğunu ifade eden Nazmi Durbakayım; “Kısa vadeli yatırım trendinin tekrar gayrimenkul gibi uzun vadeli yatırımlara dönüşeceğini öngörüyoruz” diye konuştu.