Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

2018 yılında toplam 120 bin konut faizsiz konut sistemi ile satıldı

Faizsiz konut sistemi hızla büyüyor. Hazine ve BDDK, sistemin kontrolü için devreye girecek. Geçen yıl toplamda 120 bin konut faizsiz konut sistemi ile satıldı.

Konut sahibi olmak isteyen vatandaşların bir kısmı yüksek konut kredisi faizleri sonrasında tasarrufa dayalı faizsiz sisteme geçti. 2018 yılında ayda 10 bin toplamda ise 120 bin konutun satıldı. Bununla birlikte faizsiz yöntemle satılan konutların genel konut satışları içindeki payı yüzde 2.5’e dayandı. Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre; söz konusu bu oranın 2019 yılında yüzde 5’e çıkacağı ifade ediliyor. 250 milyon TL olan aylık teslimat rakamının ise 2019 yılında aylık 350- 400 milyon TL’leri bulması bekleniyor.

HAZİNE VE BDDK BU SÜREÇTE ROL ALACAK

Faizsiz konut sistemi ülke genelinde yaygınlaşırken, şirketlerin güvenilirliği daha da önemli olmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, sistemin denetimi için girişimler başlattı. Hazine ve BDDK'nın bu süreçte görevlendirileceği belirtiliyor.

Son dönemde tasarrufa dayalı faizsiz sistemle yapılan konut satışları yıllık yüzde 50 ila 70 artış gösteriyor. Eminevim, Fuzulev, Birevim, Finansevim'im gibi dört büyük oyuncu sektörde pazarı domine ediyor. Konya merkezli Hedefevim ve İstanbul bazlı faaliyet gösteren Katılımevim gibi yeni firmalar da pazardan pay almak için sıraya girdi.

20 yılı bulan ödeme imkanlarının sunulduğu sisteme en büyük talep yüzde 35 ile İstanbul’dan geliyor. Bunu yanı sıra Anadolu’da Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır ve Hatay gibi illerde tasarrufa dayalı sistemle konut satışı öne çıkıyor.

FAİZ VE YÜKSELEN EV FİYATLARI SİSTEMİ BÜYÜTTÜ

Son yıllarda sistemin ciddi artış kaydettiğini belirten Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, bunun sebebinin en başta konut kredi faiz oranlarının yüksekliği, ikinci sebebinin ise ev fiyatlarının yükselmesi olduğunu ifade etti.

Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sistemi tamamen kişinin bütçesine göre plan çizdiğini söyleyen Eyüp Akbal; “Bundan dolayı örneğin bize ev almak için yılda 25 bin kişi başvuruyor ve alacağı evin finansmanını oluşturuyor. Markalı konut üretici firmaları yılda 2 bin satış yapınca sektör lideri oluyor. Biz bu rakamı bir ayda gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.

Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, sektörün ortalama yüzde 50-70 arasında büyüme gösterdiğine dikkat çekti. Birevim olarak yüzde 100’ün üzerinde büyüme gösterdiklerini kaydeden Murat Çiftçi; “Sektörü yapılan satışlar ve teslimatlar şeklinde iki şekilde değerlendiren Çiftçi, "2018 yılında aylık ortalama 10 bin civarı yeni satış sözleşmesi yapılıyor. Bu yılda 120 bin civarı satış anlamına geliyor. 2018’de aylık ortalama 3 bin civarında adet teslimat yapıldı. Bu durum ise bir yılda 35 binin üzerinde teslimat yapıldığını ortaya koyar. Sektörün toplam satışlardaki payı 2018’de yüzde 2.5 seviyelerindeyken 2019’da yüzde 5 olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Finasevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya ise ülke genelindeki faizsiz finans sistemlerin aylık teslimat miktarının yükseldiğini belirtti ve 2018 yılında 250 milyon TL’yi bulan teslimat değerinin 2019’da iki katına çıkmasını öngördüklerini ifade etti.