Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

2018'de dar gelirli için daha çok konut üretilecek

2018 yılında konut sektörünün yaşadığı krizleri aşabilmek için üretimler üst segmentten orta ve alt gelirli gruba kayacak.

Konut sektörü 2018 hedeflerini belirledi. Üst segmentten alt ve orta gelir grubuna yönelecek olan sektör, ucuz konut için düşük faizli modeller geliştirmeye çalışıyor. Seferberliği de sürdüren üreticiler, 2018’de 1.5 milyon hedefini yakalamak için yeni kampanyalar hazırladı

Akşam'da yer alan habere göre, gayrimenkul sektörü, 2017 yılını 1.3 milyonu aşkın hatta 1.4 milyona varan konut satış rekoruyla kapatmaya hazırlanırken, 2018’e de çok büyük umutlarla giriyor.

1 milyon 341 bin konut satılırken, bu yılın 11 ayında 1 milyon 276 bine ulaşıldı. 2017’de yeni bir rekor kırılması için Aralık’ta 65 bin konut satılması yeterli olacak. 2017’de gerek seferberlik kampanyaları gerek hükümetin verdiği teşviklerle oldukça hareketli bir yıl geçiren gayrimenkul sektörü, yeni yılda yeni gündem maddelerine odaklandı. Bu maddelerin başında kentsel dönüşüm, gayrimenkul sertifikaları, orta ve alt gelir grubuna satışın artması, yabancıya satışın payının artırılması ve faizleri düşürmek için finansman modellerinin çeşitlendirilmesi geliyor.

2018’de sektörün odak noktası üst gelir grubundan orta ve alt gelir grubuna doğru kayıyor. Bunun sebebi, 2017’de yatırımcı profilinin sektörden yavaş yavaş çekilmeye başladığının görülmesi... Yatırımcılar bekle-gör politikasına geçince, konuta oturum için ihtiyacı olan yerli müşteriler pazarda söz sahibi olmaya başladı. Bu durum sektörün dikkatini çekti ve artık hedefte orta ve alt grubu var.

Ancak arsa maliyetleri nedeniyle yükselen konut fiyatları, orta ve alt gelir grubunun erişebileceğinden daha yüksek seviyelerde bulunuyor. Durum böyle olunca da sektör temsilcileri konuta erişimin artması için yüzde 1’in altında faiz talep ediyor. Ya da faizleri düşürecek, gayrimenkul sertifikaları gibi yeni finansman modelleriyle vatandaşı ev sahibi yapmanın yolları araştırılıyor. Sektör, bankaların kredideki sert tutumunun değişmesi ve faizlerin de yüzde 1’in altına inmesi durumunda 2018’de 1.5 milyon konut satışı hedefliyor. Sektör, hedefleri tutturmak için seferberliğe de devam ediyor. Yeni yılda yüzde 10 peşinat ve 84 ay sıfır faizli 3 ay sürecek bir kampanya daha başlıyor.