Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

2019 yılında konut fiyatlarının artışı sert olacak

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konuttaki değer kaybının dibe vurup yükselişe geçtiğini kaydetti. Durbakayım, 2019’da konut fiyatlarının artacağını ifade etti.

Konuttaki değer kaybının dibi görüp yükselişe geçme sürecine girdiğini ifade eden İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı ve TEKNİK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, fiyat artışını zorunlu kılacak gelişmeleri paylaştı. Yeni Akit'ten Mehmet Canıtatlı'nın haberine göre; konutta kaybedilen kazanç değerlenme ile yeniden yerini bulacağını söyleyen Nazmi Durbakayım, bunun iki nedeni olduğunu ifade etti. Birinci nedenin inşaat maliyetlerinde yüzde 60’lara varan artışların hâlâ konut fiyatlarına yansıtılmamış olması olduğunu söyleyen Durbakayım; “İkinci neden ise yeni alınan inşaat ruhsatı sayısının yüzde 55 azalmış olması. Bu oran daha da artmaktadır. Bugün mevduattan kazanan kesimin elde edecekleri kazançları ile yakında fark edilecek olan gayrimenkuldeki artış hızını yakalaması mümkün değil. Bu hep böyle olmuştur. Artık sektörün yukarı doğru hareketi başlamıştır. Bunun kamuoyuna daha etkin anlatılması gerekiyor. Neticede gene halkımız zarar görüyor. Bunu banker döneminden sonra da yaşadık. Gayrimenkul, yatırımcılar için en güvenli doğal limandır. Bugün gayrimenkulünü satıp faize yatıranlar, yarın geri dönüp sattığı gayrimenkulün yarısını bile alamayacaktır” dedi.

MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ

Sektöre yeni bir açılım getirilmesinin gerekliliğini kaydeden İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım,, önümüzdeki dönemde tüketiciler cephesinde mağduriyetler yaşanmaması için yeni bir sistemin şart olduğunu belirtti. Proje risklerinin son iki yıldır sadece müteahhitler tarafından taşınmasının istenmeyen mağduriyetlere yol açabileceği yönünde uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Nazmi Durbakayım, “Geçtiğimiz 6 aylık sürede maalesef bunun gerçekleşmesini izlerken, uyarılarımızda haklı olduğumuzu da gördük. Bundan dolayı önümüzdeki dönemlerde tüketici mağduriyeti yaşanmaması için yeni bir sistemin şart olduğunun altını bir kez daha çiziyorum” şeklinde konuştu.