Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

2019’da konut fiyatlarına zam gelecek

İnşaat ve Konut Konferansı’nda konuşan inşaat sektörünün önde gelen temsilcileri konut fiyatlarına zam geleceği mesajını verdi.

Eventuum tarafından bu yıl 7’ncisi yapılan İnşaat ve Konut Konferansı dün gerçekleştirildi. Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre; konferansa katılan inşaat sektörünün önde gelen temsilcileri konut fiyatlarına zam geleceğini ifade etti.

MALİYETLER YÜZDE 60 ARTTI

Konut fiyatlarındaki artışın 2001’den daha sert olacağını ifade eden İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “2001’den sonra da fiyatlar birden füze gibi artmıştı. Şimdi daha da sert artacak” ifadelerini kullandı. Konut fiyatlarındaki artış beklentisine sebep olan birinci nedenin inşaat maliyetlerinde yüzde 60'lara varan artışların yansıtılmamış olması olarak gösteren Nazmi Durbakayım; “İkinci neden ise yeni alınan inşaat ruhsatı sayısının yüzde 55 azalmış olması. Bu dönem biraz kafamızı dinleyip, hesaplarımızı yaptığımız bir dönem oluyor” dedi. Şu anda evini satıp mevduata yatıranların olduğunu belirten Durbakayım, “Bugün mevduattan kazanan kesimin bu kazançları ile gayrimenkuldeki artışı yakalaması mümkün değil” şeklinde konuştu.

KİRACI SAYISI 6 MİLYONA ÇIKTI

2002’de 3 milyon olan kiracı sayısının 6 milyona çıktığını belirten Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, “Bin 500-2 bin TL taksitle ev alma hayali yaşayan 4 milyon aile var” ifadelerini kullandı. Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur ise “Ya sektörün alışılmış düzeni içinde kaybolacağız ya da çimentoyu, demiri teknolojiyle harmanlayıp yarına ayak uyduracağız” dedi.

EN BÜYÜK SORUN STOK

Sektörün en büyük sorunun konut stoku olduğunu ifade eden Ağaoğlu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Rahvalı da kredili satışların son bir yılda İstanbul'da yüzde 40, Türkiye genelinde yüzde 38 düştüğünü hatırlattı. Maliyet artışlarının satış fiyatlarına henüz yansıtılamadığını belirten Rahvalı; “Artık bu durum sürdürülebilir değil. 2019 yılında yüzde 20 fiyat artışı kaçınılmaz” diye konuştu.