Yedi Mavi
11 Ay Sonra Teslim
Yedi Mavi İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detayı
Strada Bahçeşehir
8 Ay Sonra Teslim
Strada Bahçeşehir İstanbul Avrupa / Başakşehir 345.500 TL - 1.432.500 TL Proje Detayı
AND Frekans 215
2 Yıl Sonra Teslim
AND Frekans 215 İstanbul Anadolu / Kartal Proje Detayı
Yücesoy Santrall
2 Yıl Sonra Teslim
Yücesoy Santrall İzmir / Bornova 415.000 TL - 1.295.000 TL Proje Detayı

3 boyutlu tapu uygulaması için düğmeye basıldı

Konutların elektronik ortamda görüntülenmesini sağlayacak 3D tapu uygulaması için pilot bölge çalışmaları tamamlandı.

Ankara Gölbaşı’nda ilk kez denenecek olan üç boyutlu tapu uygulaması ile gayrimenkul sektöründe yepyeni bir döneme giriliyor. Eğer ki uygulama ülke genelinde yaygınlaşırsa tapularda elektronik ortamda konutun içi ve dışı üç boyutlu olarak görünecek.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi"nde pilot uygulamanın tamamlandığını, kadastro çalışmalarının neredeyse yüzde 100’e yakın bölümünün bitirildiğini ve üç boyutlu tapu için pilot uygulamanın tamamlandığını ifade etti.

Kadastronun günümüz teknolojilerine uygun hale getirilmesi gerektiğine değinen Adlı, "Bütün tapu verilerimizi güncel bir şekilde, gerçek veriye dayalı elektronik ortamda saklamayla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizim de hedefimiz, önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu çalışmaların hepsini bitirmek ve sonra da Türkiye'nin genelinde bu işi yaygınlaştırmak" şeklinde konuştu.

Üç boyutlu tapu ile vatandaşlar satın almak istedikleri konutu elektronik ortamlarda üç boyutlu olarak görebilecekler. Konutun hem içinin hem de dış yapısının elektronik ortamda gerçeğe yakın bir şekilde incelenmesinin önünü açacak uygulama sayesinde emlak sektöründe güven vaat eden yepyeni bir döneme girilmiş olacak. Tapudan kaynaklı dolandırıcılıkları önemli ölçüde ortadan kaldırması ve güvenli gayrimenkul ticareti sağlaması hedeflenen uygulama ilk kez Gölbaşı’nda denenecek.

Pilot uygulama sayesinde üç boyutlu tapunun yurt genelinde yaygınlaşmasıyla ne kadar maliyet gerekeceği ve uygulamanın vatandaşlardan tarafından gördüğü tepki ölçülebilecek.