Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

3 boyutlu tapu uygulaması için düğmeye basıldı

Konutların elektronik ortamda görüntülenmesini sağlayacak 3D tapu uygulaması için pilot bölge çalışmaları tamamlandı.

Ankara Gölbaşı’nda ilk kez denenecek olan üç boyutlu tapu uygulaması ile gayrimenkul sektöründe yepyeni bir döneme giriliyor. Eğer ki uygulama ülke genelinde yaygınlaşırsa tapularda elektronik ortamda konutun içi ve dışı üç boyutlu olarak görünecek.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi"nde pilot uygulamanın tamamlandığını, kadastro çalışmalarının neredeyse yüzde 100’e yakın bölümünün bitirildiğini ve üç boyutlu tapu için pilot uygulamanın tamamlandığını ifade etti.

Kadastronun günümüz teknolojilerine uygun hale getirilmesi gerektiğine değinen Adlı, "Bütün tapu verilerimizi güncel bir şekilde, gerçek veriye dayalı elektronik ortamda saklamayla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizim de hedefimiz, önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu çalışmaların hepsini bitirmek ve sonra da Türkiye'nin genelinde bu işi yaygınlaştırmak" şeklinde konuştu.

Üç boyutlu tapu ile vatandaşlar satın almak istedikleri konutu elektronik ortamlarda üç boyutlu olarak görebilecekler. Konutun hem içinin hem de dış yapısının elektronik ortamda gerçeğe yakın bir şekilde incelenmesinin önünü açacak uygulama sayesinde emlak sektöründe güven vaat eden yepyeni bir döneme girilmiş olacak. Tapudan kaynaklı dolandırıcılıkları önemli ölçüde ortadan kaldırması ve güvenli gayrimenkul ticareti sağlaması hedeflenen uygulama ilk kez Gölbaşı’nda denenecek.

Pilot uygulama sayesinde üç boyutlu tapunun yurt genelinde yaygınlaşmasıyla ne kadar maliyet gerekeceği ve uygulamanın vatandaşlardan tarafından gördüğü tepki ölçülebilecek.