Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

300 bin dolarlık konut satın alana Türk vatandaşlığı verilecek

Konut piyasası yeni çıkışlar aramaya devam ediyor. Vatandaşlık için 1 milyon dolarlık konut alma şartı 300 bin dolar seviyesine düşürülüyor.

Hem yurt içi hem de yurt dışında iki yıldır yaşanan siyasi ve ekonomik krizler nedeniyle konut piyasasında durgunluk meydana geldi. Bir süre regüle edilebilen satışların durma noktasına gelmesinden endişe ediliyor. 10 yıldır sürekli ivme kazanarak devam eden konut satışlarında düşüş yaşanmaya başladı. Ayrıca konut fiyatlarında da gerileme var. Bu durumun önüne geçmek isteyen devlet yepyeni bir çıkış yolu buldu.

Alınan kararla yabancı yatırımcıyı cezbetmek ve sektörü canlandırmak için Türk vatandaşlığı alabilmek için gerekli olan 1 milyon dolarlık konut satın alma şartı 300 bin dolara düşürülüyor. Yabancı yatırımcıyı teşvik etmek ve Türkiye genelinde yabancı yatırımcının konut satın almasını artırmak için uygulamaya konulacak yeni yöntemle sektörde önemli bir canlanma yaşanacağı tahmin ediliyor.

Sektör temsilcileri tarafından konut piyasasına ciddi katkı sağlaması beklenen karar ile Türkiye’de 300 bin dolarlık konut satın alan yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı verilecek. Böylece Türkiye yatırım için daha çok yabancı yatırımcının dikkatini çekmeye başlayacak ve konut piyasasındaki durgunluğun da önüne geçilmiş olacak.

Uygulamanın Mayıs 2018 tarihinde yasalaşması beklenen Torba Yasa Tasarısı’na eklenmesi bekleniyor. Yapılan araştırmalara göre, 1 milyon dolar düzeyindeki yatırımcıya hitap eden konut aralığı yüzde 2-3 seviyelerinde. Yabancı yatırımcı Türkiye’de konut satın almak için daha 100 bin dolar ile 300 bin dolar arasında yer alan konutları tercih ediyor.