Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

33 yıllık KDV kanununda önemli değişiklik

33 yıldır yürürlükte olan KDV kanununda önemli değişiklikler getiriliyor. Bunlardan biri de arsasını müteahhitte veren KDV vermeyecek.

Yeni KDV kanunu düzenlemesiyle birlikte bundan sonra arsasını müteahhitte verenden KDV alınmayacak. 33 yıldır hayatımızda olan KDV kanununda bir dizi değişikliğe gidiliyor. Bunlardan bir tanesi arsasını üstlenici firmaya vererek KDV ödememek…

Uzun yıllardır yürürlükte olan KDV kanunu 25 maddeden meydana gelen bir değişiklik raporuyla birlikte yenileniyor. Kanunda gündeme gelen değişiklikler arasında arsasını müteahhitte veren arsa sahibi sadece arsa karşılığında aldığı konut ya da işyerinin KDV’sini ödeyecek. Arsa için KDV ödemekten muaf tutulacak.

KDV kanununda yapılan değişiklikler ile ilgili ilk açıklama Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapıldı. Başbakan Yıldırım yıllardır yürürlükte olan kanunun değiştirilmesine ilişkin tasarının TBMM’ye sevk edildiğini bildirdi. Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu Tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu. KDV Kanun Tasarısı’nda değişiklikler 25 madde şeklinde oluşturuldu. Bu maddelerden bir tanesi ile vatandaşın daha ucuza konut sahibi olabilmesinin önü açılmış oldu.

Kanun değişikliğinin onaylanması ile birlikte arsa sahiplerinden sadece satın aldıkları konut ya da iş yerlerinin KDV’si talep edilecek. Bu şekilde arsanın KDV’sinden muaf tutulacak olan hak sahipleri daha uygun fiyatlarla gayrimenkul satın alabilecekler. 33 yıldır uygulanmakta olan kanunda arsa sahipler inşaatın tamamı için vergi ödemek durumunda kalıyordu. Tasarının kabul edilmesiyle birlikteyse arsa sahipleri sadece müteahhitte devrettiği arsa karşılığında kendisine verilen konut ya da iş yerinin vergisini ödemekle yükümlü olacak.

Mevcut uygulamada ise arsa sahipleri inşaatın tamamı için KDV ödemek zorunda. Bu maliyeti üstlenen müteahhit ise buna konut fiyatına eklemek zorunda kalıyor. Yeni KDV Kanun Tasarısı’nın TBMM’de onaylanması halinde müteahhit üzerinde vergi yükünden kurtulacak ve bu uygulama ile vatandaşın ‘ucun konut’ hayali de kısmen gerçek olacak.