Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

38 bin TL’ye 12 saatte inşa edilen konut

ABD’li bir girişimci evsizler için düşük maliyetli 3 boyutlu basılabilir konut modeli üretti. 38 bin TL’ye tekabül eden konutlar 12 saatte inşa edilebiliyor.

Dünyada yaşayan yaklaşık 1 milyar evsiz insanın barınma ihtiyacının karşılanması için çözüm geliştiren ABD’li girişimci 38 bin TL’ye üretilebilen ve 12-24 saat arasında inşası tamamlanan üç boyutlu basılabilir konut inşa etti.

Yaklaşık 10 bin ABD doları değerindeki konutlar Türk lirasıyla 38 bin civarında. 12-24 arasında inşa edilebiliyor. ABD’li bir girişimci tarafından dünyada sayıları yaklaşık 1 milyar bulan evsizler için tasarlandı. 3 boyutlu basılabilir konut diye isimlendiriliyor. Evler genelde 60 metrekare büyüklüğünde tasarlanıyor.

Çimento harcı kullanılarak düşük maliyetle üretilebilen konutlar Amerika’nın Teksas kentinde yeni faaliyete giren ICON isimli bir tarafından Vulcan tipi endüstriyel printer ile basılıyor. Bu şekilde elde edilebilen konutların fiyatları ise yaklaşık 10 bin dolara mal oluyor. 3 boyutlu basılabilir prefabrik konut üretmenin maliyet ise sadece 4 bin dolar.

Ross Sürdürülebilir Şehirler Merkezi tarafından hazırlanan rapora göre dünya genelinde 1.2 milyar insan yetersiz barınma koşullarında yaşıyor. Geliştirilen konutlar sayesinde barınma ihtiyacı olan insanların daha sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanacak.

Ürünü geliştiren ICON şirketi Dünya çapında yankı uyandırması beklenen etkili buluşu ile ilgili New Story ismiyle dünya genelindeki evsizler için konut çözümleri geliştiren sivil toplum örgütü ile anlaştı. Bu kapsamda söz konusu üretimle El Salvador’da ihtiyaç sahipleri için 100 konut inşa edilecek.