Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

4 ve üstü katlarda asansör zorunluluğu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yürürlüğe girdi.

Bakanlık tarafından hayata geçirilen yeni imar yönetmeliği Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren “Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yürürlüğe girmesiyle birlikte 4 ve üzerinde kat bulunan yeni ruhsat alacak binalara asansör bulundurulması zorunluğu geldi. Bundan sonraki süreçte yeni inşa edilecek binalar 4 kat ve üzerinde olduğunda asansör bulundurmak zorunda olacak. Bu zorunluluktan tek bağımsız bölümlü binalar muaf tutulacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca düzenlenen Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre artık 4 kat ve üstü binalarda yeni ruhsat alınırken en az 1 adet asansör bulundurulma zorunluluğu getirildi.

Önceki süreçlerde 7 kat ve üzeri bulunan binalarda 2 tane asansör bulunması yapılması zorunluluğu vardı. Yeni yapılan düzenlemeyle birlikte 10 kat ve üzeri binalara en az 2 adet asansör olacak şekilde yeniden tasarlandı. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte 4 kat ve üstü katı bulunan yapılarda binanın tek bağımsız bölüm bulunması durumunda asansör bulundurulması zorunlu tutulmayacak.

20’den fazla konutun kullanımında bulunan bağımsız bölüm bulunan yapılarda en az 2 tane asansör bulunması gerekiyor. Binada bulunması gereken en fazla asansör sayısı ise binanın tipi, kullanım ihtiyaçlarına göre belirleniyor.

Asansörlerin içeriğiyle ve yapısıyla ilgili de düzenlemeler bulunuyor. Binada bulunan asansörlerden en az biri oluşabilecek herhangi bir tehlike anında, arıza veya elektriklerin kesilmesi halinde zemin kata ulaşılmasını sağlayacak ve kapıların açılmasını sağlayacak ve yangına dayanıklı malzemeden üretilmiş olması gerekiyor. Ayrıca tehlike anında kullanılacak olan asansörün kuyu içinde, duman sızdırmaz nitelikte, kesintisiz bir güç kaynağından beslenecek şekilde tesis edilmesi gerekiyor.