Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Adalar’da faytonla ulaşıma son veriliyor

Uzun süredir gündemi meşgul eden Adalar’daki faytonlu ulaşım kaldırılıyor. Yerine atların kullanılmadığı elektrikli araçlar getiriliyor.

Sonunda Adalar’da atlı ulaşımın önüne geçilecek. Uzun yıllardır atların çektiği faytonlarla Adalar’da gezintiye çıkan vatandaşlar artık hayvanların zarar görmediği elektrikli ulaşım araçlarıyla bölgede gezebilecekler.

Televizyon ve gazetelerde özellikle yaz aylarında yayımlanan at sahiplerinin saçtığı dehşete son veriliyor. Faytonları ile akıllara kazınan Adalar’da artık ulaşım aracı olarak elektrikli araçlar kullanılacak. Eski tip faytonlara benzetilen elektrikli araçlar ile ada ziyaretçilerini seyahatlerini gerçekleştirebilecekler. Bundan sonraki süreçte Adalar’daki yolculuk ücretleri de İstanbulkart ile ödenecek.

Ulaşım ücreti için İstanbulkart’ın entegre edileceği elektrikli faytonlar ilk kez Adalar bölgesinde Kınalıada’da denenecek. Adalar’da yolculuk ücretleri ise İstanbulkart ile ödenecek.

Çok uzun bir geçmişi olan İstanbul’un en eski nostaljik değerlerinden faytonlar zamanında filmlere ve kitaplara konu olmuştu. Adalar ile özdeşleşen faytonlar özellikle son yıllarda atlara yapılan eziyetler ile özdeşlemiş bir hal aldı. Şimdi bu durumun önüne geçilerek Adalar’da atların kullanılmadığı elektronik faytonlar gelecek. Yine bir sürücü ile çalışacak araçlar sayesinde hem hava kirliliğinin önüne geçilecek hem de daha konforlu bir ulaşım sağlanacak.

Konuyla ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan (İBB) yapılan açıklamaya göre ilk araç önümüzdeki günlerde Kınalıada’da hizmet vermeye başlayacak. Yeni araçların test sürecinden sonra Adalar’ın tümünde toplu taşımanın elektrikli araçlarla yapılması hedefleniyor.

Elektrikli araçların en fazla 12 kişilik olması planlanıyor. Ücretler ise İstanbulkart ile ödenecek. İşletmesi ise İBB Meclis kararı ile İspark tarafından yapılacak.