Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Adnan Polat: "Büyükşehirlerde konut satışlarında ciddi daralma var"

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat kount sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Erzurum’da bu yıl 8’incisi düzenlenen Gelişen Kentler Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, sektöre ilişkin bomba açıklamalarda bulundu. Birçok sektör temsilcisinin olumlu açıklamalarının aksine kırmızı alarm sinyali veren Polat, tedbir alınmazsa sektörde kaos ortamının oluşacağını söyledi.

"Tedbir alınmazsa kaos ortamı oluşabilir"

Geçtiğimiz 6 aylık sürede özellikle büyükşehirlerde konut satışlarında ciddi bir daralma olduğuna dikkat çeken Polat, “Burada faizlerin yüksek seviyede olması önemli bir etken. Yüksek faizle konuta erişim azaldığı için birçok firma nakit akışı sıkıntısı yaşıyor” dedi.

Projeler tamamlanmayabilir

Daralan satışların kampanyalarla hareketlendirmeye çalışıldığına dikkat çeken Adnan Polat, “Kampanyalarla satışlarda ivme kazanılmaya çalışılması bir önlem ama bunun daha da ileriye taşınması ve satışların artırılması için acil tedbirlerin alınması gerekiyor. Aksi takdirde önümüzdeki süreçte sektör genelinde bir kaos ortamının oluşacağını kendi adıma ön görüyorum” ifadesinde bulundu. Polat, birçok iyi dediğimiz şirket projelerini tamamlayamama riski ile karşı karşıya kalabilir” diye sözlerini tamamladı.

"Konut almak için uygun zaman"

Konut almak için çok doğru zaman diyen Polat, “Konut fiyatları çok uygun. Türkiye tarihin en ucuz dönemi diyebiliriz. Fakat 2016’dan bu yana birçok şey yaşandı ve bu da güven sorunu oluşturdu. Faizler de oldukça yüksek. Büyükşehirlerde konut satışında sıkıntı var. Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın acil tedbir alması lazım. Ak si takdirde 2018’de konut sektöründe bir kaos ortamı oluşabilir.” diye sözlerini tamamladı.