Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ağbal'dan imar barışı açıklaması: "İmar barışında önemli bir gelir elde edeceğiz"

Maliye Bakanı Naci Ağbal yurt genelinde uygulanacak imar barışına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, katıldığı bir televizyon programında konut barışı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Ağbal, öncelikli olarak imar barışının çok ciddi bir gelir getireceğine dikkat çekti. Bakan Ağbal, konut barışında 13 milyon ile 14 milyon arasında yapıdan söz edildiğinde ve bu sorunun ortadan kaldırılmasıyla su, elektrik gibi sorunların da çözüm bulacağını hatırlatarak, vatandaşların bundan sonraki süreçte yapı kayıt belgesi sahibi olduğu için konutunu yıkıp yerine yenisini yapabileceğini söyledi.

Yurt genelinde uygulamaya konulacak imar barışının ekonomi üzerinde de olumlu etkileri olacağını ifade Mali Bakanı Ağbal, “İmar barışında önemli bir gelir elde edeceğiz. Türkiye deprem kuşağında yer alan ülke, önemli çalışmalar yürütülüyor ama bir kaynakla desteklememiz de gerekiyor. Tapı kayıt belgelerinden kazanılan geliri bütçeye aktaracağız. Afet riski yönetilmesi alanında kullanacağız. 2017 yılında 30 milyar lira ilave gelir topladık” şeklinde konuştu.

Hazine arazileri hakkında da konuşan Bakan Ağbal, köylerde yaklaşık 156 bin vatandaşın ecrümisil ödeyerek hazine arazileri üzerinde olduğunu ifade ederek, bu vatandaşların devlet tarafından sağlanan desteklerden de yararlanmadığını ve gelip başvuruda bulunurlarsa kiralama bedelinin de güncelde ödenen ecrümisilin yarısı olacağının müjdesini kamuoyu ile paylaştı.

Bakan Ağbal, hazine arazilerine ilişkin açıklamasına ise şu şekilde devam etti: “10 yıl daha uzatmak isterse uzatacağız. Mülkiyeti ona geçsin istiyorsa da uygun fiyata vatandaşa doğrudan satacak. Desteklerden de yararlanabilecek. Büyük bir kolaylık, ne ödüyorlarsa yarısını ödeyecekler.”