Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Akbal: "Hem yerliye hem de yabancıya konut satışında rekor kırarız"

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal bu sene hem yerli hem de yabancıya konut satışlarında rekor kırılabileceğini söyledi.

TÜİK Eylül ayı konut satış istatistiklerini yorumlayan Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eyüp Akbal şunları kaydetti:

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 oranında artarak 140 bin 298 olduğunu görüyoruz. Yıllık bazda baktığımızda rekor yılı 2016’nın epey üzerinde seyrediyoruz. Bildiğiniz üzere 8 Eylül 2016'da başlayan ve 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8'e düşürülmesi uygulaması 30 eylül itibariyle sona erdi. Ayrıca, tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar binde 15 olarak belirlenen oran da ekim ayından itibaren eski haline döndü. Eylül bu teşvikler için son aydı ve yasal düzenlemelerin fiili etkisini TÜİK’in rakamlarında da gördük.

Daha büyük resme baktığımızda rekor yılı 2016 toplamında 1 milyon 341 bin ev satışı gerçekleşmişti. Bu yıl ilk 9 ayda 1 milyon 30 bini aşmış durumdayız. Bu rakam geçen yıl ilk 9 aya kıyasla yaklaşık 100 bin fazla konut anlamına geliyor. Yüzde 10’luk bir pozitif ivmeden bahsediyoruz. Bu anlamda bu sene bir rekor sürpriz olmayacak. Keza yabancıya konut satışında geçen yıl ilk 9 ayda 13 bin 210 seviyesindeyken, bu sene ilk 9 ayda rakamın 15 bin 200’ü aştığını görüyoruz. Bu rakamlar bize şunu söylüyor: ‘Bu sene hem yerliye hem yabancıya konut satışında rekor kırarız’”