Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Akfen İnşaat, Türkiye’ye 3 yeni şehir hastanesi kazandırıyor

Akfen İnşaat, Eskişehir Şehir Hastanesi yatırımı için Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankası ile finansman anlaşması imzaladı.

Akfen İnşaat; sektördeki tecrübesini Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ Şehir Hastaneleri ile sağlık sektörüne taşıyor. Sağlık Bakanlığı'nın Kamu-Özel İşbirliği (PPP) modeliyle, Türkiye’ye kazandırmak istediği enerji verimliliği yüksek, deprem izolatörlü, dijital özellikli "akıllı hastaneler” projesi olan şehir hastanelerinin yapımında aktif rol üstlenmeyi hedefleyen Akfen İnşaat, yap-işlet-devret alanındaki tecrübe ve know-how’ını sağlık sektörünün dönüşümünde değerlendirecek.

Bugüne kadar Isparta, Tekirdağ ve Eskişehir olmak üzere 3 farklı şehir hastanesi projesinin Kamu-Özel İşbirliği (PPP) modeli ile yapımını üstlenen Akfen İnşaat, toplam 2 bin 316 yatak kapasitesine sahip bu 3 proje için 3 milyar TL yatırım yapacak. Akfen İnşaat, Eskişehir Şehir Hastanesi'nin inşası için Garanti Bankası ve Türkiye İş Bankası ile 344 milyon euro düzeyinde bir proje finansmanı anlaşmasına imza attı. Her iki bankanın yüzde 50 oranında pay sunduğu anlaşmanın imza töreninde konuşan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Kamu-Özel İşbirliği (PPP) modeliyle hayata geçirilen Şehir Hastaneleri ile Türkiye'yi teknolojik altyapısı ve donanımı güçlü modern hastaneler kazandıracak olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Akın, şu açıklamada bulundu:

“Havalimanları, konut, doğalgaz boru hatları, okullar ve enerji santralleri gibi Türkiye'de büyük ölçekli projelere imza atmış bir şirket olarak, Şehir Hastaneleri ile Akfen İnşaat'ın yıllara dayanan deneyimi ve uluslararası standartlarda binalar geliştirmedeki uzmanlığını sağlık alanında da göstermeye devam ediyoruz. Kamu-Özel-İşbirliği (PPP) modeli ile hayata geçireceğimiz Isparta, Eskişehir ve Tekirdağ Şehir Hastaneleri, Sağlık Bakanlığı şartnamelerine uygun olarak en yeni teknoloji ve ekipmanlar ile donatılacak. Toplam 3 milyar TL yatırımla tamamlamayı planladığımız üç hastaneden biri olan Isparta Şehir Hastanesi'nde sona yaklaştık.

Projeyi, planladığımız tarihten yaklaşık 6 ay önce bitiriyoruz. Yılsonuna kadar Sağlık Bakanlığı'na teslim etmeyi planladığımız proje, Türkiye'nin ilk Şehir Hastanelerinden biri olacak” diye konuştu.

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil konuşmasında, "Ülkemizde sağlık alanında yapılan reform ve yatırımlar tartışmasız çok önemli. Son yıllarda kamu-özel sektör işbirliğiyle, bu alanda çok önemli projelerin hayata geçirildiğini görüyoruz. Eskişehir Şehir Hastanesi Projesi de, ülkemizi daha güçlü yarınlara taşıyacak mega projelerden biri olarak dikkat çekiyor. Garanti Bankası olarak, bu projede yer almaktan gurur duyuyor ve bugüne kadar olduğu gibi, ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunacak tüm projelere, önümüzdeki dönemde de destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ise "Akfen Grubu ile yakın zamanda hizmete açılacak olan Isparta Şehir Hastanesi’nden sonra yeni bir şehir hastanesi projesinin finansmanında daha işbirliği yapmaktan ve bu değerli projelerin hayata geçirilmesinde pay sahibi olmaktan mutluluk duyuyoruz. Eskişehir Şehir Hastanesi’nin finansman işlemi de dikkate alındığında Kamu Özel İşbirliği Modeli ile geliştirilen sağlık tesisi projeleri için Bankamızın toplam nakdi kredi taahhüdü 800 milyon USD seviyesine ulaşmış durumdadır. Özel sektör girişimciliği ile kamunun deneyim ve önceliklerini ortak bir zeminde buluşturan bu yatırımlara, gerek bireylerin ihtiyaç duydukları sağlık hizmetlerine yerinde, zamanında ve kaliteli bir şekilde erişmesine imkan sağlayacak olmaları; gerekse de sağlık alanında belirlenen ulusal hedeflere kamu bütçesine ilave yük getirmeden ulaşma yolunda önemli katkı sunacak olmaları açısından büyük önem atfediyoruz. Bu kapsamda, İş Bankası olarak söz konusu yatırımlara karşı ilgimizi ve finansal desteğimizi önümüzdeki dönemde de sürdürmeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.