Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ali Aydın: Maliyetlerin artması ile müteahhitler zorda kaldı

Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Aydın, sektörde maliyetlerin yüzde 70 arttığını dile getirdi. Aydın, müteahhitlerin zorda olduğunu belirtti.

Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Aydın, döviz kurundaki değişimin inşaat sektörünü yakından etkilediğini ifade etti. Maliyetlerin yüzde 70 oranında arttığını dile getiren Ali Aydın, müteahhitlerin iş yapamaz hale geldiğini ifade etti.

SEKTÖR SORUNLARA ÇÖZÜM BEKLİYOR

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; Ali Aydın, sektörün son yıllarda patinaj yaptığını belirtti. Türkiye genelinde 430 bine yakın müteahhidin bulunduğunu söyleyen Aydın, binlerce müteahhidin batma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Her müteahhidin yanında en az 5 alt taşeronunun olduğunu söyleyen Aydın; “Bunların yanında çalışanlarını da hesaba kattığımızda yüz binlerin işsiz kalacağını üzülerek belirtmeliyim. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a müteahhitlerin zor durumda olduğunu ilettik” dedi.

DEMİRİN KİLOSU 4.30 TL’YE ÇIKTI

Döviz ve faizin artmasıyla birlikte 2016 yılı başında kilogramı 1.25 TL olan demirin son olarak 4.30 TL olduğunu ve inşaat maliyetlerinin genelde yüzde 70’e yakın arttığını belirten Ali Aydın; kamu ve özel sektörde kat karşılığı sözleşmeler dahil olmak üzere sözleşme ile süreli iş yapan müteahhitlere süre uzatımı verilmesini istediklerini söyledi. Aydın, yapı ruhsatlarındaki sürenin de uzatılmasını talep ettiklerini de belirtti.

DÜŞÜK FAİZLE KONUT KREDİSİ TALEBİ

Konut ve işyerlerinde geçici olarak yüzde 8’e düşürülen KDV’nin devam ettirilmesini beklediklerini ifade eden Ali Aydın; kamu bankalarından başta işçiler ve kamu çalışanlarına olmak üzere ilk ev alanlara yüzde 9’a kadar düşük faizle konut kredisi vermesini beklediklerini de sözlerine ekledi. Aydın; sıfır konut ve işyeri alım ve satımındaki tapu harçların geçici bir süre sıfırlanmasını, kat karşılığı arsa temini ile müteahhidin aldığı konutlardan tapu harcı alınmaması gerektiğini düşündüklerini de belirtti.