Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Altan Elmas: Konut almak için doğru zaman

İnsanların korkup içine çekildiği zaman konut almanın önemine dikkat çeken Altan Elmas; “Şimdi konut almanın tam zamanı” dedi.

Sektöre dair açıklamalarda bulunan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, ülke genelinde 1 milyona yakın, İstanbul’da ise 370 bin civarında konut stoku olduğunu söyledi. Milliyet Gazetesi’nden Gül Kaba ve Ömer Hasar’ın haberine göre Altan Elmas, bir o kadar konutun da inşa sürecinin devam ettiğini ifade etti.

Son 15 yılda 10 milyon konut üretildiğini belirten Altan Elmas, bununla birlikte 35 milyon insan sağlam binalarda oturmaya başladığını söyledi. İstanbul’da ise son 15 yılda 1 buçuk milyonun üzerinde konutun üretildiğini ifade eden Elmas, burada da 5 milyon insan sağlam konutlarda oturduğunu sözlerine ekledi.

HÜKÜMETTEN KONUTA TEŞVİK TALEBİ

Ülke genelinde sektörün elinde 1 milyona yakın bitmiş konut olduğunu dile getiren Altan Elmas; “İnşa süreci devam eden de bir o kadar konut mevcut” dedi. Hükümetin insanların bu konutları almalarını hızlandıracak bir takım teşvik mekanizmaları geliştirebileceğine dikkat çeken Elmas; “Mesela 0 faizli uzun vade açılabilir. Faizin bir miktarını devlet karşılayabilir. Çalışan kesimin ödediği gelir vergisinde birtakım şeyler yapılabilir. İnsanları konut alabilir noktaya getirecek birçok formül üretilebilir. Bu stokların satılması ile birlikte insanları yeni konutlara taşımış oluruz” şeklinde konuştu.

MALİYETLERİMİZ YÜZDE 40 ARTTI

Son bir yılda konut fiyatlarının hiç artmadığını dile getiren Altan Elmas, yükselmediği gibi indirim oranlarının da arttığını ve kampanyalar düzenlendiğini hatırlattı. Böyle kampanyalarla 2018 yılında rakamların tuttuğunu ama sektöre nakit akışının daraldığını söyleyen Elmas; “Bu da yapılan inşaatların yavaşlamasına neden oluyor. Konut üretimi yavaşlayınca buna malzeme desteği sağlayan hizmet sektörlerini de etkilendi. Eylül ayından itibaren maliyetlerimiz yüzde 40 arttı. Bazı ürünlerde yüzde 60'ları buldu. Yapımı devam eden inşaatlarda maliyetler arttı. Bunları da firmalar üstlendi. Çünkü konut fiyatlarına yansıtırsak satışlar durur” ifadelerini kullandı.

EV ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN

Bir miktar peşinatı olanlar için ev almaları önerisinde bulunan Altan Elmas, ev almak için doğru zaman olduğunu belirtti. İnsanların korkup içine çekildiği zaman ev almanın gerektiğine dikkat çeken Elmas; “Şu anda 60 ay 0 faizli kampanyalar var yani bu yüzde 50'ye yakın indirim demek. Bir miktar peşinatı olan herkes bu kampanyadan yararlanabiliyor. Birinci el konut almak isteyen vatandaşlar şu anda kamu bankalarından 0.98 faizle konut kredisi kullanabilir ve anlaşmalı projelerden ev sahibi olabilir” dedi.

ÇALIŞAN KESİM BORÇLANMAKTAN KORKUYOR

Konut kredisi kullanan vatandaş sayısının sıfıra yaklaştığını dile getiren Altan Elmas; “Satışların içinde yüzde 9’a düştü. Aslında daha da düşmüştü. Ancak markalı konutta faizleri 0.98'e çekince yüzde 9'a çıktı. Vatandaşlar genelde bir miktar peşin ödeme yapıp öyle konut almayı tercih ediyor. Çalışan kesim borçlanmaktan daha çok korkuyor” diye konuştu.