Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Anadolu kentleri konut yatırımında İstanbul'u geride bıraktı

Konut yatırımının en gözde şehirlerinden İstanbul konut yatırımında Anadolu şehirlerinin gerisinde kaldı.

Lüks özellikleri ve donanımlı konut projeleri ile Anadolu şehirlerindeki markalı konutlar da yatırımcıların dikkatini çekmeye başladı. Anadolu kentlerindeki yatırım fırsatları İstanbul’daki fırsatlarla yarışır hale geldi.

Anadolu kentlerinde konut yatırımı yapanlar kazandı. En çok konut satışı yapan iller arasında ise İstanbul 44. Sırada yer alıyor. Elde edilen verilere göre inşaat sektörünün yapıtaşı olarak kabul edilen İstanbul kentinde gerek maliyetlerin artması gerekse de konut kredisi faizlerinin aşırı artışları nedeniyle son yıllarda İstanbul’daki satışlarda ve fiyat artışlarında yavaşlama görülüyor. İstanbul düşmeye başlarken Anadolu şehirleri de yükselmeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve TAPUSOR tarafından toplanan verilere göre, Türkiye genelinde 2017 yılında konut satışları düşmeye başladı. Hazırlanan raporlara göre, Türkiye genelinde en fazla satışın gerçekleştirildiği il ise Çanakkale oldu. İlk 10’da yer alan iller arasında Yalova, Bolu, Düzce, Bingöl, Tekirdağ, Çanakkale, Bartın, Ankara, Kırklareli ve Eskişehir yer aldı.

İstanbul’daki konut satışları ilk 10 arasında yer almıyor. Konut satışlarının en yüksek olduğu il Çanakkale oldu. Çanakkale başta olmak üzere Anadolu illerinde konuta yatırım yapanlar kazandı. İstanbul’da her 63 kişiye bir konut satışı yapıldı. İstanbul en çok konut satışı yapılan iller arasında 41. sırada yer aldı.

TCMB’den edinilen Mayıs 2018 verilerine göre, yurt genelinde konutların metrekare fiyatları 1 yılda yüzde 10,59 artış gösterdi. Satışlar 2 bin 8 TL şeklinde gerçekleşti. İstanbul ise fiyat artışında yüzde 10’un altına kalan İstanbul’da konutların metrekare fiyatları ise yüzde 5,86 oranında artış gösterdi.

Konut satış artışında İzmir ve Ankara da İstanbul’u solladı. İzmir konut fiyatı artışında Türkiye genelinden yüksek performans gösterdi. Ankara’da konut fiyatları bin 653 TL’den bin 780 TL seviyesine yükseldi. İzmir’de ise konut fiyatları yurt geneli ortalamasının yaklaşık 8 puan üzerinde artış gösterdi. İzmir’de konutların metrekare fiyatları yüzde 18,6 artış göstererek 2 bin 849 TL seviyesine yükseldi.