Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Anadolu yakasına yatırım yapan karlı çıkacak

Halihazırda inşaat çalışmalarına devam eden edilen ulaşım projeleriyle birlikte şaha kalkan Anadolu yakasında ofis fiyatlarının artması bekleniyor.

Türkiye'nin dört bir tarafında çalışmaları hızla devam eden ulaşım projeleri gayrimenkul sektörünü doğrudan etkiliyor. Özellikle İstanbul'un Anadolu yakasına yapılan yatırımlar bölgedeki gayrimenkul sahiplerini oldukça mutlu ediyor. Anadolu yakasında çalışmaları devam eden ulaşım ve altyapı çalışmalarıyla, bölgede yer alan ofislerin fiyatları Avrupa yakasını yakaladı.

Anadolu yakasına talep artıyor

Konuyla ilgili olarak "Anadolu Yakası Ofis Piyasası Değerlendirmesi" başlıklı raporunu paylaşan Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Değerleme Departmanı Kıdemli Değerleme Uzmanı Seda Güler, ulaşım ve altyapı gibi hayata geçen projelerin gayrimenkul piyasasını doğrudan etkilediğini ve gayrimenkul piyasası içinde önemli yeri olan ofis sektörüne de büyük katkı sağladığını belirtti. Anadolu yakasına talebin arttığını belirten Güler, "İFM'nin faaliyete geçmesiyle bu değerin yükselmesi bekleniyor. Ataşehir'e oldukça yakın konumda eski ofis yerleşimlerinden olan Kozyatağı bölgesinde yer alan projelerde kira değerlerinin metrekarede ortalama 20 ila 28 dolar mertebelerinde seyrettiği görülmektedir. Büyük alanlı kiralamalarda paçal kira değeri 18-20 dolar seviyesine kadar düşüyor. Anadolu yakasında daha eski ofis bölgelerinden olan Altunizade ve Kavacık'ta daha çok butik tarzı ofis yapılaşması yer alıyor. Bu bölgeler Avrupa yakasına yakınlığı ile yeni açılan ofis trendine göre, az katlı ofis plazalannda yer almak isteyen firmaların tercih ettiği bölgelerdendir.

Altunizade'de ortalama kira bedelleri metrekare bazında 18 ila 22 dolar arasında değişirken, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün yakınında olması nedeniyle tercih edilen ofis bölgelerinden olan Kavacık halihazırda pek çok kurumsal büyük firma tarafından tercih edilmiş bir merkezi iş bölgesi konumunda. Kavacık bölgesinde nitelikli ofislerin metrekaresinin ortalama kirası 15 ila 18 dolar seviyelerinde." diye konuştu.

Anadolu yakası, Avrupa yakasını katlayacak

Konuma göre değerlerin oluştuğunu belirten Güler, "Ekonomide dolar kurundaki dalgalanmalardan ve genel itibarıyla ofis piyasasındaki işlemlerin dolar bazlı olmasından dolayı genel piyasada ortak bir düşüş yaşandığını da söylemek mümkün.

Buna rağmen Anadolu yakasına yapılması planlanan Marmaray'a entegre edilecek olan Kartal-Kurtköy-Tuzla-Gebze koridorunda önerilen raylı sistem projesi, Ürnraniye-Ataşehir/Göztepe Metro Hattı ve Kadıköy-Ataşehir-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı ile Avrasya Tüneli ulaşım alternatiflerinin artırılması ile Anadolu yakasının, Avrupa yakasına oranla ofis sektöründe mevcut duruma göre daha hızlı bir gelişim göstereceği ve gelişimin devam edeceği düşünülmektedir" dedi.