Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ankara, İstanbul'dan bile riskli

Türkiye'nin bugüne kadar çıkardığı deprem haritalarında risksiz olarka görünen Ankara, son deprem haritasına göre İstanbul'dan bile daha çok risk altında.

Türkiye'nin bugüne kadar çıkardığı 5 deprem haritasında da risk oranı düşük görünen Ankara, son haritada riskli bölgeler arasında yer aldı. Ankra'nın deprem haritasını değerlendiren Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal, Ankara'nın İstanbul'dan hatta Türkiye'nin birçok bölgesinden daha fazla risk ve tehlike altında olduğunu söyledi.

"Ankara'nın dört tarafı fay hatlarıyla sarılı"

Pampal, "Ankara, kuzeyde Kuzey Anadolu fay sistemi, doğuda Kırıkkale-Erbaa ve Akpınar fay zonu, güneydoğuda Tuz Gölü, batı-güneybatıda İnönü-Eskişehir fay zonlarından etkilenebilir. Ankara'nın dört tarafı yıkıcı, yani 7'den büyük deprem yaratma riski olan aktif faylarla sarılmış durumda" dedi.

Prof. Dr. Pampal, Ankara yapı stokunun ciddi bir şekilde değerlendirilip, kentsel yenileme çalışmaları çerçevesinde gündeme alınması gerektiğini söyledi. Kayalık zeminlerde geliştirilen yapıların daha sağlam olacağına vurgu yapan Pampal, "Şu semt kötüdür, bu semt iyidir diyemezsiniz. Yapılar iyi yapılmamışsa, kayalar sizi kurtarmaz" dedi.