Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Antalya'dan konut almak isteyenler elini çabuk tutmalı"

Yabancı yatırımcının vazgeçemediği Türkiye'nin turizm cenneti Antalya'da konut fiyatlarının nisan ayıyla birlikte artması bekleniyor.

Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcılar arasında Rusların da büyük bir yeri var. Ancak bazı kaynaklara göre Rusya ile Türkiye arasında geçen uçak krizinden sonra Rus yatırımcıların sayısı hızla düşmeye başladı. Rusların özellikle Antalya'nın Alanya bölgesinde gayrimenkul satın almaya devam ettiklerini dile getiren Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Şeref Sağlam ise bu söylentileri yalanladı.

"Antalya'da mülk edinenler arasında, Kanada vatandaşları ön plana çıkmaya başladı. Almanlar, Norveçliler, Araplar, Holllanda vatandaşları ve ABD'liler bile var. Yani sadece Ruslara bağımlı da değiliz" diyen Sağlam, Rusların da mülk alımlarına devam ettiğini söyledi.

Bazı bölgelerde yabancı yatırımcıların Türklerden bile fazla olduğunu dile getiren Sağlam, "Genelde alım yapılmak istenen bölgeler Konyaaltı ve Lara gibi denize yakın yerler. Yabancılar da genelde turizm bölgeleri olan Kemer, Alanya, Serik, Side ve Boğazkent gibi yerleri tercih ediyor. Yabancılar, son dönemde şehir merkezine de adapte oldu. Şu an Antalya merkezde yabancılara yönelik satışlar gayet güzel" diye konuştu.

Gayrimenkul satışların yaşanan artışın fiyatları da etkilediğini söyleyen Sağlam, "Vatandaşın alım gücü düşmedi. Şu anda yaşanan durağanlığın diğer bir önemli nedeni ise konut kredi oranlarının çok yüksek olması. Geçmiş yıllarda 0,55 seviyelerine kadar konut kredisi faiz oranları, günümüzde 1,20 ile 1,30 arasında değişiyor. Bu, faiz oranlarındaki yükseklik, mülk edinmek isteyenlerin beklemeye geçmesine yol açıyor" dedi.

Sezonun açılmasıyla beraber nisan ayı ortalarında fiyatların daha da artacağına dikkat çeken Şeref Sağlam, "Gayrimenkul fiyatları haziran seçiminden sonra düşmeye başlamıştı. 1 Kasım seçimlerinden sonra yerinde sayıyordu ama turizm sezonu açıldığı zaman piyasa olabildiğince hareketlilik gösterecektir. Talep fazla olunca arsa ve konut fiyatları daha da yükselecektir. Bundan dolayı yerli yatırımcıların bir an önce mülk edinmelerini tavsiye ederim" dedi.