Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Artık herkes müteahhit olamayacak

İnşaat sektörüne yeni düzenlemeler geliyor. Meclis’e sunulan kanun teklifine göre, müteahhitlerin yeni işe başlarken mali gücü ve iş bitirmesine bakılacak.

İnşaat sektöründe dönüşüm için düğmeye basıldı. Sabah Gazetesi'nden Seda Tabak'ın haberine göre; önceki gün Meclis’e sunulan kanun teklifi yasalaşırsa müteahhitlere yeni düzenlemeler getirilecek. Buna göre, yeni projelere başlarken belli kriterler aranacak. Müteahhidin mali gücü ve iş bitirme seviyesine bakılacak.

SEKTÖR DİSİPLİN ALTINA ALINACAK

Yeni kanun ile birlikte hem sektör disiplin altına alınacak hem de sektörün sağlıklı büyümesinin önü açılacak. Ayrıca söz konusu kanun teklifinde, özel sektörde yapım işleri üstlenecek müteahhitlerin belirli ekonomik, mali, mesleki ve teknik yeterliliğe sahip olması koşulu yer alacak.

MÜTEAHHİTLER 9 SINIFTA GRUPLANDIRILACAK

Teklifin yasalaşması durumunda, yetki sahibi müteahhitler, yeterlilikleri dikkate alınarak 9 sınıfta gruplandırılacak. Müteahhitlerin üstlenebilecekleri işler de yeterliliklerle uyumlu olacak.

Kanun teklifi, Kentsel Dönüşüm Yasası’nda yapılacak olan bazı değişiklikleri de içeriyor. Teklifin kabul edilmesi durumunda, bundan böyle riskli yapılarda yapılacak çalışmalarda, müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacak.

Kentsel dönüşüme giren firmalardan ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması şartlarını yerine getirmesi istenecek.