Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Arz fazlalığı ve fiyatların düşme garantisi konut satışlarını düşürüyor

Konut satış oranlarındaki düşüş hakkında açıklamada bulunan MiaVita Beytepe Yatırımcısı Nurettin Yılmaz sıkıntılı sürece 3 ana nedene bağladı.

Türkiye’deki konut satışlarında son zamanlarda bir gerileme olduğu ve bu gerilemenin ilerleyen zamanlarda büyük bir sıkıntı yol açabileceği tahmin ediliyor. Konut satışlarında yaşanan gerileme ve konut sektörünün genel durumu hakkında açıklamalarda bulunan MiaVita Beytepe konut projesi yatırımcısı Nurettin Yılmaz konut sektöründe yaşanan sıkıntıları 3 ana nedene bağladı.

Yılmaz’a göre konutta yaşanan sıkıntının temel nedenleri; düşmeyen konut kredisi faiz oranları, stok ve arzın fazla oluşu, fiyatların düşme garantisi ve yatırım ortamındaki karamsarlık.

MiaVita Beytepe Yatırımcısı Nurettin Yılmaz konut satışlarındaki yavaşlamanın Türkiye genelinde etkili olduğunu dile getirerek birkaç il dışında yıllardır süren konut satışlarına kıyasla bir gerileme gözlemlendiğini ifade etti.

Büyük şehirlerden başta İzmir’e olmak üzere Ege kıyılarına gerçekleşen kısmi nitelikli göçün diğer illere göre daha az düşüş yaşamasını sağlasa da yurt genelinde belirgin bir düşü yaşandığını ifade eden Yılmaz, bu durgunluğun birçok nedeni olabileceğini ama belli başlı nedenlerinin konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği, konut stoku ve konut arzının artış göstermesi, yatırım ortamındaki karamsarlığın sürmesi ve fiyatların düşeceği yönünde çıkan söylentiler olduğunu açıkladı.

Konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği

Konut alıcısı için belirlenen konut kredisi kullanma faiz oranının yüzde 0,99 ve altı olduğunu ifade eden Yılmaz yüzde 1 ve üzerinden sonra konut alıcısının tüketim fikrinden vazgeçtiğini ve daha üst düzeyde ödenen faizlerin zorunluluktan katlanılma olarak görüldüğünü ifade eden Yılmaz, konut kredisi faiz oranlarının en çok yüzde 0,99 seviyesine inerse konut alımlarında iyileşme görülebileceğini ve kout alımlarında gerileme olmasının temel nedeninin düşmeyen konut kredisi faiz oranları olduğunu söyledi.

Stok ve arz fazlalığı

Bir süredir devam eden hızlı konut alımlarının sürekli devam edeceğini sanan üretici firmalar yüksek maliyetli özellikle lüks segmente hitap eden birçok konut projesine imza attı. Ve bu alanda konut arzı karşılık bulmamaya başladı. Piyasadaki durgunluk da devam edince satılmayan konutların üzerine yeni konutlar eklenmeye devam ettiğini ifade eden Yılmaz bu sebeplerden dolayı üreticinin bir süre sonra fiyatları düşürmeye başladığını söyledi.

Fiyatların düşme beklentisi ve yatırım alanında karamsarlık

Arz fazlasından dolayı konut fiyatlarının düşmeye başladığını gören tüketicinin konut yatırımı için uygun zaman olmadığını düşünerek fiyatların daha da düşeceği beklentisine girdiğine dikkat çeken Yılmaz, tüketici de oluşan bekle-gör eğiliminin oluştuğunu ve bu durumun yatırım alanında karamsarlık yaratmaya devam ettiğini söyledi.