Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ataköy Baruthane’deki TOKİ arazisine Millet Parkı yapılacak

TOKİ’nin Ataköy Baruthane’deki arazisi Millet Parkı’na dönüşecek. Millet Parkı üzerinde park, restoran, kafeterya ve sosyal tesislere yer verilecek.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Ataköy’de 564 ada 160 parselde yer alan tartışmalı Baruthane arazisi ile ilgili son karar verildi. 60 bin metrekarelik araziye üzerinde park, restoran, kafeterya ve sosyal tesislerin yer alacağı Millet Parkı inşa edilecek.

ARAZİ HAKKINDA DAVALAR AÇILMIŞTI

2010 yılında özel bir sektör firması tarafından kiralanan ve üzerinde dev kulelerden meydana gelen projenin geliştirildiği arazide kazı çalışmalarına başlanmıştı. Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre; TOKİ’nin 49 yıllığına kiraya verdiği ve üzerinde 80 metre yüksekliğinde 7 gökdelenin yapılmasının planlandığı Blumar Projesi’ne ilişkin çalışmaların durdurulması için vatandaşlar dava açtı.

TOKİ DAVALAR ÜZERİNE SÖZLEŞMEYİ FESHETTİ

Söz konusu proje ile ilgili dava açılması üzerine TOKİ 2017 yılında, tarihi alanın amacı dışında kullandığını gerekçe göstererek özel sektör firması ile sözleşmeyi feshetti. Sözleşmenin feshi ile birlikte TOKİ 2 milyar TL’lik kazançtan vazgeçti.

ARAZİ 25 YILLIĞINA İBB’YE KİRALANDI

TOKİ’nin Ataköy Baruthane’deki arazisi 25 yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne kiralandı. Kültürel varlıkların aslına uygun olarak restore edileceği arazide geri kalan kısım ise rekreasyon alanı olarak değerlendirilecek ve Millet Parkı inşa edilecek. Millet Parkı üzerinde park, restoran, kafeterya ve sosyal tesislere yer verilecek.