Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

AVM ziyaretçi sayısı düşerken, ciro endeksi yükseldi

Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre AVM Ciro Endeksi, bir önceki yılın aynı ayı ile kıyaslandığında yüzde 3,4 oranında artış kaydetti.

Alışveriş sektörüne ait ciro endeksi, 2017 Şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 oranında artış gösterdi. Her ay düzenli olarak yayınlanan veriler dikkate alındığında, ziyaret sayısı endeksinde yüzde 5,7’lik bir düşüş yaşandı. Ciro endeksi, Anadolu ve İstanbul'un GLA büyüklükleri ağırlıklandırarak hesaplanmıştır.

AVM’lerde kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar Şubat 2017’de İstanbul’da 794 TL, Anadolu’da 639 TL olarak gerçekleşti. Türkiye geneli metrekare verimliliği ise Şubat 2017’de 701 TL’ye ulaştı.

Çanta ve ayakkabıda rekor satış gerçekleşti

Kategoriler bazında en yüksek ciro artış, Şubat ayında yine ayakkabı-çanta kategorisinde yaşandı ve geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 14’lük artış kaydetti.

Geçtiğimiz yılın Şubat ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki diğer alanlar kategori cirosunda yüzde 6, giyim kategori cirosunda yüzde 4, yiyecek kategori cirosunda yüzde 2 artış gösterirken teknoloji kategori cirosunda yüzde 4, hipermarket kategori cirosunda ise yüzde 5 düşüş yaşandı.

Ziyaretçi sayısında düşüş gözlendi

Şubat 2017 verileri bir önceki dönemin aynı ayı ile karşılaştırıldığında ziyaret sayısı endeksinde yüzde 5,7’lik bir düşüş yaşandığı gözlemlendi.