Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Avrasya Tüneli açıldı, konut fiyatları tavan yaptı

Avrasya Tüneli, İstanbul'un iki yakasında da konut fiyatlarını katladı. Tünelin giriş ve çıkışına yakın bölgelerde konut fiyatları yüzde 30 oranında artış gösterdi.

İstanbul'un Asya ve Avrupa kıtalarını 5'inci kez birleştiren Avrasya Tüneli, 20 Aralık'ta düzenlenen açılış töreniyle vatandaşların kullanımına açıldı. Açıldığı günden bu yana büyük bir ilgi gören mega proje, bölgedeki konut fiyatlarını da önemli ölçüde arttırdı.

İstanbul'un iki yakası arasındaki mesafeyi 100 dakikadan 15 dakikaya indiren tünelin sağladığı değer artışından bahseden TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, "Avrasya Tüneli projesinden etkilenen bölgeler Asya yakasında D-100 karayolunun Göztepe-Harem arasında kalan kısmının etrafında konumlu, Üsküdar'a bağlı Acıbadem, Koşuyolu ve Ünalan ile Kadıköy'e bağlı Hasanpaşa ve Merdivenköy mahalleleri, Avrupa yakasında ise Fatih ilçesine bağlı Cankurtaran, Yenikapı ve Yedikule mahalleleri ile Zeytinburnu ilçesinin sahil kesimidir" dedi.

Ulaşım projelerinin konut fiyatlarını her zaman artırdığını, özellikle "mega" olarak tabir edilen Avrasya Tüneli gibi projelerin bölgelerindeki evlere değer kazandırdığını söyleyen Maya, son bir yıllık dönemde bölgedeki konut fiyatlarının ortalama yüzde 30 artış gösterdiğini belirtti. Maya, yüksek değerli markalı konutları araştırma dışında tuttuklarını belirterek, projenin etkisini görebilmek için özellikle münferit binaları ve ikinci el konutları değerlendirmeye aldıklarını aktardı.

Avrasya Tüneli; Güngören, Bahçelievler ve Merter'i de etkileyecek

Avrasya Tüneli'nin Zeytinburnu ve Bakırköy'ün sahil hattında yeni hayata geçirilen projeler için de bir cazibe noktası olduğunu dile getiren Maya, şu değerlendirmelerde bulundu: "Diğer taraftan Avrupa yakasında tünelin ilk çıkış noktasında bir konut alanı olmamakla birlikte kısa vadede Güngören, Bahçelievler ve Merter gibi konut alanlarındaki fiyat artışlarında da bu projenin etkisini görebileceğiz. Hatta son birkaç yıldır Merter, Merkezefendi ve Davutpaşa tarafında başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında sanayi alanlarının konut ve karma kullanım projelerine dönmesinde bu mega projenin olumlu etkisinden de bahsetmek doğru olur.

Bu mega proje ile faaliyette olan iki havalimanı arasındaki ulaşım imkanının artacak olması, havacılık sektörü açısından da değerlendirilme potansiyeli içerecektir. Diğer taraftan özelikle Avrupa yakasında Atatürk Havalimanı yakın çevresinde konaklamak isteyen yabancı nüfusun da bu proje ile birlikte Anadolu yakasına geçiş ve o bölgeyi de ziyaret anlamında olumlu katkıları olacağını düşünüyorum."