Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Avrasya Tüneli'nin ismi değişmeyecek

Bakan Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli'nin yeni isminin belli olması için başlatılan anketin iptal olduğunu belirterek, proje isminin Avrasya Tüneli olarak kalacağını söyledi

Açılışına sayılı günler kalan Avrasya Tüneli hakkında açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan; tünelin isminin ne olacağı ve geçiş ücretleri hakkında merak edilenlere açıklık getirdi. Proje ismini belirlemek için yapılan çalışmalarının, konunun başka yerlere çekilmesi nedeniyle iptal edildiğini söyleyen Bakan Arslan, proje isminin Avrasya Tüneli olarak kalacağını ifade etti.

Ücretsiz geçiş olmayacak

Asya ve Avrupa yakalarını deniz tabanı altından geçecek bir karayoluyla ilk kez birleştirecek tünelin açılışa özel ücretli olup olmayacağı sorusunu da cevaplayan Arslan, "21 Aralık'tan geçerli olmak üzere biz resmi ücreti değil, bir ücret belirleyeceğiz. 31 Aralık'a kadar o ücretle geçilecek. 11 günde toplayacağımız parayı da sosyal sorumluluk projesini aktaracağız. Ücretsiz yapmayacağız" ifadesini kullandı. Tünelden geçiş ücreti bu ayın sonunda netlik kazanacak.

Trafikten oluşan hava kirliliğini azaltacak

İstanbul trafiğinin en yoğun bölgelerinden Kazlıçeşme-Göztepe hattı arasında konumlandırılan Avrasya Tüneli, Asya ile Avrupa arasını 15 dakikaya indirecek. İki katlı olarak hayata geçirilen tünelde gidiş ve gelişler her katta 2 şeritten tek yönlü olarak yapılacak. Ayrıca yol güvenliğini maksimum seyiyeye çıkaran Avrasya Tüneli, İstanbul Boğazı üzerindeki köprülerde oluşan sis ve buzlanma gibi hava koşullarından etkilenmeyecek. Hizmete açıldığında İstanbul trafik yoğun olarak yaşandığı bölgelerde rahatlama yaşatacak olan tünel hava kirliliğinin azalmasında da önemli rol oynayacak.

Güvenlik önlemleri en üst noktada

Asya girişi Harem'de, Avrupa girişi ise Çatladıkapı'da yer alan Avrasya Tüneli'nde vatandaşların kontrollü ve güvenli bir şekilde yolculuk yapmaları için her 100 metrede bir olmak üzere acil durum telefonları, kamu anons sistemi, radyo anonsu ve GSM alt yapısı yerleştirildi. İnşası sırasında dünyaya örnek olacak bir mühendislik çalışmasının gösterildiği mega proje, 7.5 moment büyüklüğünde bir depreme göre tasarlandı.