Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Azalan konut satışları fiyatlara etki edecek mi?

Azalan konut satışlarının sektöre etkisini değerlendiren Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı Barokas, bu durumun fiyatları etkilemeyeceğini söyledi.

İstanbul’da konut satışı, Haziran ayında yüzde 4 geriledi. İlk çeyrekte satışlarda yüzde 25 artışla, Amsterdam, Londra, Paris gibi çok sayıda önemli şehri geride bırakarak 3. sıraya yerleşen İstanbul’da konut satışları Haziran’da neden düştü? Düşüş trendi devam eder mi? Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı Lina Barokas değerlendirdi.

Haziran ayında konut satışı yüzde 4 azaldı

Geçtiğimiz günlerde konut satışları ile ilgili iki ayrı önemli rapor açıklandı. Bunlardan ilki İngiltere merkezli Knight Frank Küresel Şehir Endeksi’ydi. Endekse göre, İstanbul’da konut fiyatları 2015 yılının ilk çeyreğinden 2016 yılının ilk çeyreğine yaklaşık yüzde 20 artış göstererek dünya genelinde konut satışında 3. sıraya yerleşti. Toplam 150 şehrin konut fiyatlarını incelenen endekste İzmir yüzde 16,7 artış ile 9. Sırada yer alırken Ankara ise 13. sıradan 27. sıraya geriledi.

Konut satışları ile ilgili bir diğer önemli datayı ise TÜİK geçtiğimiz Cuma açıkladı. TÜİK’in Konut Satış İstatistikleri'ne göre, İstanbul’da bu yılın Haziran ayında konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 azalarak 106 bin 187 olarak gerçekleşti.

Yani, İstanbul’da 2016’nın ilk çeyreğinde sürekli artış gösteren konut satışlarının, Haziran ayına gelindiğinde artışın yerini düşüşe bıraktığını görmüş olduk. Peki, piyasanın azalan talebi fiyatlara etki etti mi? Bundan sonra edecek mi? Bunu analiz edebilmek için öncelikle İstanbul’da konut fiyatlarının neden artış gösterdiğine bakmak gerekiyor.

İstanbul, Sydney ve Barcelona'yı solladı

Knight Frank Küresel Şehir Endeksine göre, Çin’deki Shenzen şehri yüzde 62’lik artış ile endeksin ilk sırasında yer aldı. Şangay ise yüzde 30 artış ile 2. sıraya yerleşti. İlginç olan bir diğer husus da Londra, Sidney ve Barselona gibi göz alıcı şehirlerin konut fiyatlarının İstanbul’dan daha az artmış olması. Hatta Amsterdam, San Francisco ve Budapeşte gibi dikkat çeken şehirlerde konut fiyatlarında bir gerileme bile söz konusu olmuş.

İstanbul’daki bu denli büyük yükselişin ise çeşitli sebepleri var. Hatta bunu Türkiye’deki gayrimenkule bakış açısına bağlamak da mümkün Türkiye’de gayrimenkul sadece yaşam alanı değil bir yatırım aracı olarak algılanıyor. Hatta en çok getiri sağlayan yatırım araçlarından biri olduğu bile söylenebilir. Konutların yaşamak için mi yoksa yatırım amaçlı mı olarak satın alındığı konut fiyatlarında önemli bir etkiye sahip.

Öte yandan şehrin cazibesini artıracak, ulaşımı kolaylaştıran ve kentsel bütünlüğü sağlayan projeler de pek çok bölgede fiyat artışlarını tetikliyor. Bölgenin “ulaşılamaz”dan “kolay ulaşılabilir” hale gelmesi hiç şüphesiz fiyat artışında etkili oluyor. İstanbul’da da 3. Köprü ve 3. Havalimanı projeleri, devam eden metro çalışmalarının mevcut talebi arttırıcı nitelikte etken yarattığı görülüyor.

Piyasadaki bazı analistlere göre, İstanbul’un Londra, Paris ve New York gibi şehirlerle denk olduğunu ve bu şehirle kıyasla da fiyatların hala düşük olduğunu ve daha da yükselmesi gerektiğinin vurguladığını görüyoruz. Fakat bahsedilen ülkeleri satın alma gücü olarak ve kişi başına düşen milli gelir olarak kıyasladığımızda ortaya büyük farklar çıkıyor. TÜİK tarafından açıklanan verilerde yaklaşık olarak konut satışlarının 3’te 1’nin kredi yöntemiyle gerçekleşmiş olması, halkın satın alma gücünün bu fiyat artış hızını yakalamakta zorlandığının bir göstergesi olabilir.

Konut satışları neden düştü?

Haziran ayındaki konut satışının düşmüş olmasının, talep kaynaklı gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Konut talebinde en önemli etkenlerden birini ülkenin değişen sosyo-ekonomik koşulları oluşturuyor. Örneğin, Taksimde yaşanan terör olaylarından sonra bu çevredeki metrekare fiyatlarının düştüğünü görüyoruz. Aynı zamanda yabancılara yapılan konut satışının da bir önceki yılın aynı ayına göre yaklaşık yüzde 32 azaldığı bilgisi de karşımıza çıkıyor.

Konut satışlarının düşmesi fiyatları etkiler mi?

Konut piyasasında, tüketicinin eksik bilgiler ile konut satın alımı yaptığını söylemek yanlış olmaz. Fiyatların durmadan artacağı bekleyişi nedeniyle alıcılar bölge ve fiyat konusunda fazla araştırma yapmadan, satıcının taleplerine göre hareket ediyor. Bu da satıcıların yüksek kar elde etmesi ve fiyatların giderek şişmesini beraberinde getiriyor. Bunun da dengesizliği arttırdığını ve rekabetçi ortamdan uzaklaşmaya neden olduğunu görüyoruz. Bu nedenle her ne kadar talep düşse de bunun fiyatlar üzerinde çok da etkili olmayacağını söyleyebiliriz.