Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Bahadır: Konut satış istatistikleri “sevindirici”

2018 yılı Ocak ayı TÜİK verileri hakkında görüşlerini aktaran Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bahadır sonuçları ‘sevindirici’ olarak niteledi.

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2018 yılının ilk ayına ilişkin açıklanan konut satış istatistiklerini değerlendirdi. Sonuçların ‘sevindirici’ olduğunu dile getiren Bahadır, sektörün yıla hızlı bir başlangıç yaptığının söylenebileceğini ifade etti.

Sektör 2018 yılına hızlı bir giriş yaptı

Yeni yılın ilk inşaat sektörü ve konut satış istatistiklerini değerlendiren Bahadır, “Sektör için 2018 yılına hızlı bir giriş yaptı diyebiliriz” diyerek yabancı yatırımcı tarafından yurt genelinde gerçekleştirilen yatırımlardan bahsetti.

Yabancı yatırımcının 2017 yılının aynı ayına göre yüzde 25,7 oranında artış göstermesinin çok olumlu bir durum olduğunu kaydeden Bahadır, verilerden çıkan sonuca yıl içinde yabancı yatırımcıya yapılan satışların daha çok artış göstereceğini ifade etti.

Yabancı yatırımcı alımları artacak

Yıla hızla bir başlangıç yapan konut satışlarında yabancı uyruklu yatırımcıların etkisi her geçen gün artış gösteriyor. Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı da bu artışın 2018 yılında katlanarak devam edeceğini ifade etti.

Konut hesabı ile ipotekli satışlar düştü

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bahadır, konut destekli devlet hesabında konut alıcısına verilen destek miktarının ve oranının arttırılmasıyla birlikte birikimlerin de yükseleceğine dikkat çekti. Bahadır, kredi faiz oranlarının düşürülmesi sağlanarak düşük faiz oranlı kredi çekilebilmesinin büyük önem arz ettiğini ve bu durum nedeniyle ipotekli satışların düştüğünü ifade etti.

Kredi faizlerinin düşürülmesi çok önemli

Düşük faizli kredi çekilmesinin çok önemli olduğunu belirten Bahadır, “Konut hesabı sistemi ve konut kredisi arasında ilişki kurularak ev sahibi olmak isteyenlere avantaj sağlanacak. Ev sahibi olmak isteyenler ve bankalar arasında imzalanacak sözleşmelerde daha düşük faiz oranıyla konut kredisi çekilebilecek.” ifadelerini kullandı.

Bir dizi vergi indirimi geliyor

Konut almak isteyen vatandaşlara birçok vergi indirimi imkânı sağlanacağını da hatırlatan Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bahadır, “Konut hesabı birikimlerinden daha düşük stopaj alınacak. Konutlardan alınacak tapu harcı Bakanlar Kurulu kararıyla sıfıra kadar indirilebilecek. Bu tip destekler; satışların artmasını ve konut stokunun erimesini de beraberinde getirecektir.” şeklinde konuştu.