Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Bahar aylarında kombi kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Geceleri hava hızla soğurken, güneşli günlerde çok ısınabiliyoruz. Böyle durumlarda verimsiz enerji tüketimi ortaya çıkıyor. Peki bunu önlemenin püf noktaları nelerdir?

Gün içinde hava sıcaklığı farklılık gösterebiliyor. Hal böyle olunca evlerimiz, özellikle güneşli günlerde hızla ısınırken geceleri de hızla soğuyor. Yani sıcaklığın ani değişebildiği, gece ve gündüz sıcaklık farklarının fazla olduğu bahar ayarında, oda termostatları sürekli sabit bir sıcaklığa ayarlanmışsa bile ihtiyaç olmayan zamanlarda kombilerimizin çalışmasını önleyerek tasarruf edebilmemizi ve sıcaklığın aniden düştüğü akşam saatlerinde de kombilerimizi devreye alarak konforlu bir ortamda yaşamamıza olanak sağlıyor. Ayrıca cep telefonu uygulamamızdan evimizin sıcaklığını sürekli izleyip, dilediğimiz zaman da müdahale edebiliriz.

Enerji tasarrufu için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

  • Evlerimizde asıl önemli olan ve bizlerin algılayabildiği oda sıcaklığıdır. Dolayısıyla önemli olan petek suyu sıcaklığı değil evimizin sıcaklığıdır. Ayarlarımızı evimizin sıcaklığına göre yapmalıyız.
  • Evlerimizin sıcaklığına göre kombimizi çalıştırabilmemiz için evimizin sıcaklığını ölçebilen ve kombilerimizi buna göre devreye alan cihazlar oda termostatlarıdır. Akıllı oda termostatları ile özellikle bahar aylarında %50’ye varan tasarruf etmemiz mümkündür.
  • Her yıl periyodik olarak radyatör temizliği ve kombi bakımını yetkili servislere yaptırmalısınız. Periyodik bakım tesisatımızın ve kombimizin ısıl verimini ve de ömrünü arttıracaktır.
  • Bina yalıtımının yanında pencere camlarımız ve çerçevelerimizin de bulunduğumuz coğrafyaya göre düzgün seçilmiş olması gerekir. Yazın dışarıdan gelen güneş ışınların ısısını minimum düzeyde içeri alacak, kışın da içerdeki ısıyı hapsedecek çift cam sistemleri tercih edilmelidir.