Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Bakan Mehmet Özhaseki: Fikirtepe 2 yıl içinde bitecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye’nin ilk büyük ve planlı kentsel dönüşüm projesinin devam ettiği Fikirtepe hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Dumlupınar, Eğitim, Fikirtepe ve Merdivenköy mahallelerinde toplam 61 adada devam eden kentsel dönüşümde anlaşmaları gerçekleştiren firmalar teslime gün sayarken bazı firmaların ikna süreçleri de devam ediyor. Bölgedeki çalışmalarda; arsa sahibi, vatandaş ve müteahhit tarafından bugüne kadar çeşitli şekillerde engellenmesi nedeniyle tıkanıklıklar yaşanmaya devam ediyor. Süregelen sorunları önlemek için çalışmalarına devam eden Fikirtepe Platformu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile gerçekleştirdiği toplantı ile bölgedeki sürecin çözüleceğine dair sözler aldı. Toplantının en önemli sonuçlarından biri de; Fikirtepe’de oluşan mağduriyetlerin son bulacağı, şuan yüzde 40 olan ve yılsonuna kadar yüzde 70 – 80 civarına çıkması beklenen anlaşmalarda gerekli uzlaşmaların sağlanamaması durumunda devreye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gireceği notu oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Fikirtepe’de süreci engelleyenlere uyarı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, dün öğle saatlerinde Fikirtepe bölgesindeki inşaat şantiyelerini ve sorunlu bölgeleri gezdi. Bölgede vatandaşlar ile müteahhitlerle konuşan ve dertlerini dinleyen bakan, bir inşaatın 25’inci katından bölgeyi izleyerek Fikirtepe Platformu temsilcilerinden ve bakanlık yetkililerinden bilgi aldı. Daha sonra Fikirtepe Platformu’nun düzenlediği toplantıya katılan bakan Özhaseki burada bütün müteahhitlerin ve toplantıya katılan muhtarların sorunlarını dinledi.

Fikirtepe Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu toplantıyı açış konuşmasında "Bugün tarihi bir gün" diyerek Türkiye’nin geçirdiği zor dönemde müteahhitlerin ekonominin iyileşmesi sürecinde öncü olduklarını vurguladı. Ali Nuhoğlu, Fikirtepe’deki sorunları maddeler halinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye sunarken toplantıya katılan diğer konuklar da görüş ve önerilerini bildirdiler. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ise toplantıya katılanlara teşekkür ederek, Fikirtepe’nin ucu açık bir süreç olmadığını ve bölgenin iki yıl içerisinde tamamlanmak zorunda olduğunu, bakanlığın bu konuda kesin kararlı hareket edeceğini belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: "Bakanlık olarak Fikirtepe’deki sürece müdahale edeceğiz"

Amaçlarının bağcı dövmek değil üzüm yemek olduğunu vurgulayan Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz, Fikirtepe’yi çözmek için bir grup kurduk. Arkadaşlarımız bu konuda detaylı çalışma yapıyorlar. Eğer bir adada 3’te 2 çoğunluğa ulaşan müteahhit varsa harekete geçmesi gerekir. 3’te 2 çoğunluğa ulaşamayan ya da mali sıkıntı çeken müteahhitler isterlerse haklarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak devralacağız. Fikirtepe’de vatandaş, arsa sahipleri ve müteahhitler mağdur olmayacak. Bölgedeki anlaşmazlıkların önüne geçtikten sonra hızlı bir şekilde altyapı sorunlarını çözeceğiz" dedi.

Fikirtepe Platformu Başkanı Ali Nuhoğlu: "Fikirtepe’de artık herkes üzerine düşeni yapacak"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile gerçekleştirdiğimiz toplantı, Fikirtepe için tarihi bir önem taşıyor. Fikirtepe, yalnızca İstanbul’un değil tüm Türkiye’nin en çok kazandıran projesi olma özelliğine sahip. Artık bugünden itibaren Fikirtepe’de vatandaş da, arsa sahibi de, müteahhit de üzerine düşeni yapacak. Sürecin önünü tıkayan sorunlar her ne ise bakanımızın da dediği gibi çözülerek Fikirtepe tamamlanacak.

Pana Yapı CEO Kürşat Ufuk: "Bakanlığın çalışmaları tüm Fikirtepe’nin tamamlanmasına yardımcı olacak"

Fikirtepe, İstanbul’un en değerli bölgelerinden. Bölgedeki süreç Fikirtepe’nin değerine yakışır, tüm sorumluların tek bir amaç için çalıştığı bir şekilde hız kazanmalı. Bakanlık ile gerçekleştirilen toplantıda ilk adımı atarak sürecin önünü açtık. Pana Yapı olarak bölgede 5 proje ile en çok projeye imza atan firmayız. Buna ek olarak Brooklyn Park ve Brooklyn Life projelerimizin alt yapı sistemleri de mevcut. Ancak Fikirtepe’deki çalışmaların hızlı bir şekilde çözülmesi tek bir proje ya da firmadan bağımsız olarak tüm bölgenin kalkınmasına ve Fikirtepe’nin tamamlanmasına yardımcı olacaktır.

Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın: "Fikirtepe’deki engeller kalkıyor, bakanlığın kontrolüyle daha hızlı ilerleyeceğiz"

Bundan sonraki sürecin, bakanımızın da direkt kontrolüyle daha hızlı bir şekilde ilerleyeceğine inanıyoruz. Eskiden bürokratik bir takım engeller vardı. Şimdi ise bakanlığın oluşturduğu yetkilendirilmiş koordinasyon başkanlığı sayesinde, bütün kurumlarla organik bağlantılar yaparak hızlıca ilerleyeceğiz. Fikirtepe’nin kökten, temelden çözümü hakkında somut birtakım sorunlarımız var. Bakanımızın da desteği ile bu sorunların en kısa zamanda çözüleceğine inanıyoruz.

Erkan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Erkan: "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Fikirtepe’deki dönüşüme hız kazandıracak

Kadıköy'ün modern ve çağdaş yeni yüzü olmaya aday, İstanbul’daki kentsel dönüşümün en büyük ve simge projesi Fikirtepe’nin sorunlarına bakanımızın yapıcı yaklaşımları ve pratik çözümleri bizleri son derece mutlu etmiştir. Bakanımızın vizyoner yaklaşımının tüm dönüşüm projelerine büyük bir ivme kazandıracağına inancımız tamdır. Kendilerine ve tüm ekibine teşekkür ederiz.