Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Bakan Özhaseki açıkladı: Yılda 500 bin konut yenilenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yılda 500 bin adet konutun yenilenmesi için yasal çalışmaların başladığını söyledi.

İstanbul’da katıldığı bir açılışta yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da yılda 500 bin adet konut yenilemeyi planlandıklarının ve bu süreçle ilgili yasal çalışmaların başladığını bildirdi.

Dönüşüme giren belediyelere faizsiz kredi desteği verilecek

Düzenleme ile ilgili belediyelere faizsiz kredi desteği verileceğini de aktaran Bakan Özhaseki ülkede son 6 yıl içinde meydana gelen deprem gibi doğal afetlerde çok fazla can ve mal kaybını ve bu süreçte hasarın 100 milyar dolar civarında gerçekleştiğini söyledi.

Son 6 yıl içinde ülkede meydana gelen depremlerde 100 milyar dolar civarında bir hasar olduğunu bildiren Bakan Özhaseki, kentsel dönüşümle ilgili çalışmaların bir an evvel başlaması gerektiğine vurgu yaptı.

Her yıl 500 bin konut yenilenecek

Her yıl 500 bin adet konut yenileyebilecek gücün olduğunu ve bununla ilgili programların geliştirildiğini söyleyen Bakan Özhaseki, yenilenme sürecinde sıradan konutlar değil donanımlı konutlar üretileceğini de belirtti. Özhaseki bu süreçte üretilecek olan konutların enerjisini kendi üretebilen, yeşil, akıllı evler olacağını ve bundan sonra ‘olmadı yeniden yıkalım’ denilmeyeceğini vurguladı.

Düzenleme kısa sürede meclise sunulacak

Kentsel dönüşüme girecek belediyelere sıfır faiz oranıyla kredi desteği verileceğini belirten Bakan Özhaseki, konu hakkında yapılan düzenlemenin en geç bir iki ay içinde meclise sunulacağını da söyledi.

İstanbul’da yürütülecek kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki İstanbul’da her yıl 500 bin konutu yenilemeyi hedeflediklerini ve bu alandaki yasal çalışmaların start verdiğini açıkladı. Ayrıca Bakan Özhaseki açıklamalarında kentsel dönüşüm sürecine girecek olan belediyelere yüzde 0 faiz oranlarıyla kredi desteği vereceklerini de açıkladı.