Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Bakan Özhaseki: "Fetullah Gülen iade edilmeli"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 250 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olan FETÖ grubu lideri Fetullah Gülen'in iade edilmesi gerektiğini söyledi.

15 Temmuz Cuma gecesi yaşanan darbe girşimini sonrasında HaberTürk'e konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, girişimi Kayseri'ye giderken öğrendiğini belirtti. Bakan Özhaseki, “15-20 dakika sonra bir yolda telefonlar gelmeye başladı alçak uçuşlar var falan diye. Biz bunu söyleyenlere yok ya iki tane uçak üst üste geçtiyse ondan huylanmışlardır veya bir tatbikat vardır onun gibidir gibi bir anlayışla devam ettik yola. Ama bir yarım saat sonra anlaşıldı ki saat 11'e doğru ortalık karışık. İlk intiba ve bizdeki öğrendiğimiz bilgiler bir kalkışma var, ama Türk Silahlı Kuvvetlerinin bildiğimiz ihtilal yapan yapısıyla bir emir komuta zinciri içerisinde değil de, içerideki bir grubun kalkışması gibi, canı sıkılmış bir grubun isyanı gibi falan. O zaman çabuk bastırılır gibi hala olayın vahameti ve büyüklüğünü çok anlamıyoruz, daha öncede bu konuyla ilgili bize söylenen bir şey yok. Başbakanlık özel kalemi aradım yakınsanız Çankaya'ya buyurun dediler, yakın değiliz Kırşehir'e yaklaştık. O zaman dediler telefon trafiğini devam ettirelim tam anlaşılamadı olay ama bir adreste kalmayın biraz izinizi de belli etmeyin" diye konuştu.

FETÖ'yü sert ifadelerle eleştiren Özhaseki, “Bu kadar vahşileşeceklerini, alçaklaşacaklarını anlamakta mümkün değil. Fakat zaman içerisinde gördük ki bu adamlarda insaf yok, hiçbir insani değer yok artık insanlık kalmamış. Dün ben hastane ziyaretlerine gittim oradaki Gazi olan kardeşlerimizi ziyaret edeyim istedim epeyce bir arkadaşa uğradım. Her birisi gözleri yaşararak yaşadığı olayları anlatıyorlar bir kahramanlık destanı zaten yaşadıkları. Ama utanç verici olan askerin yanına gittiğinde evladım bak sen benim çocuğumdan küçüksün lütfen geri çekil hadi gidin siz bunlara uymayın dedikleri zaman birisi diyor ki, başındaki binbaşı sıkın diyor kurşunu sıkın. Çocuk titriyor eli ayağı titriyor korkuyor ne yapacağını bilmiyor evladımdan küçük diyor ve en yakın yerlerden bize ateş ettirdiler diyorlar. Bir polis arkadaş diyor ki, yanımdaki yaralıyı almak istiyorum elimi uzatıyorum elimi kurşunluyorlar diyor, yani yaralıyı almak konusunda Çanakkale harbinde bile bizim düşman bildiğimiz kuvvetler bu adiliği, bu alçaklığı yapmadılar.

Şöyle yorumlar yapılıyor o kadar üzücü ki: Ya bunların hepsi tiyatro, ee peki zaten bir şey bunlar canım işte bir tertip çok da basitmiş canım, bunlar da çok acemiymiş. İlk gün ilk saatlerde biraz acemi bir kalkışma gibi gözükse de ortaya çıkan planlar, ifadeler, tutanaklar, itirafçıların sözleri valla şimdiye kadar yapılmış olan ihtilal denemeleri içerisinde veya ihtilaller içerisinde en tertipli olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

İstiklal Marşı hayat buldu

Milletin kararlı iradesinin tankların önüne geçtiğinin altını çizen Bakan Özhaseki, İstiklal Marşı'nda yer alan “siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın” dizelerinin hayat bulduğunu sözlerine ekleyen Bakan Özhaseki, “Tankın karşısında gövdesiyle duruyor hiçbir şeysi yok çıkan insanların. Resimler gördüm ben bir resimde bir meşe odunuyla bir teyze meşe odunuyla ne yapar bir teyze yani 60 yaşın üzerindeydi gördüğüm teyze meşe odunuyla gidiyor. Yine Sayın Başbakanımızın söylediği resim, kamyonu sürüyor bir teyze yanında birisi oturuyor bir hanımefendi daha arabanın içi insan dolu hücum edip gidiyorlar. Bütün bu insanlar gövdelerini siper ettiler hakikaten, yani İstiklal Marşı'ndaki resmen iş ortaya çıktı, onlar gövdesini siper edince bunların yapacağı bir şey kalmıyor" dedi.

Halkın dikkatli olması yönünde de uyarılarda bulunan Bakan Mehmet Özhaseki, “Bir, en büyük deprem geçti, ama artçılar gelebilir, değişik olaylar yaşanabilir, teyakkuzda olmak lazım, çünkü bu grup şeytandan iki tık ileride plan yapıyor bu işin arka planında mutlaka bir üst akılın olduğu ve bunları yönlendirenlerin olduğunu tahmin ediyorum. O ortamda önümüzdeki günlere doğru yeniden birtakım kalkışmalara başlayabilirler, geride kalanlar can havliyle kedinin sıkıştığında tırmaladığı gibi veyahut da bunalan birisinin en son patlaması gibi bir şeyler yapma ihtimali her an olabilir. O yüzden de Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız bunları bildiği için millete diyor ki, 'sokaklara sahip çıkın'. Zaten dikkat ederseniz ilk günden itibaren Sayın Cumhurbaşkanının liderliği ve o dirayetli tavrıyla iş kırıldı" dedi.

Fetullah Gülen'in de bir an önce Türkiye'ye iade edilmesi gerektiğini belirten Özhaseki, “Şimdi Amerika'da birtakım terör eylemleri oluyor, terörist bu tarafa saklanmışsa ‘İspat edin de mi verelim' diyoruz veyahut 11 Eylül'de kuleler uçtuğu zaman herkes bunlardan kimin yaptığına dair belge mi istedi Amerikalılardan? Ortada 250 tane şehit var, Cumhurbaşkanının canına kastediliyor, meşru Hükümet yok edilmek isteniyor. Sivil halka direkt kurşun sıkıyorlar. Yapanlara baktığınız zaman itiraf noktasında hepsi, bunların hepsi demeyelim, ama büyük bir çoğunluğunun, yüzde 80'inin, 90'ının talebelikten beri özel yetiştirilmiş Fethullahçı grubun adamları olduğu belli. Talebelikte özel emek vermişler, abiler bunları beslemiş büyütmüş, bunları subay etmişler, özel insanların çocuklarıyla evlendirmişler. Sonra kurmaylık tarafında soruları çalarak imtihanları kazandırmışlar, kendisiyle eşit şartlarda yarışması gereken subayları elemine etmişler bir türlü iftiralarla, yalanlarla, hilelerle, o insanların hayatına kast etmişler, masum insanları, subayları yok etmişler, yükselerek bir yere gelmişler ve bugün de ihtilal denemesine kalkıyorlar. Bütün bunlar aşikar bir şekilde ortadayken hala delil verin demek herhalde bir delilik olur gibi geliyor bana” dedi.