Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Bakan Özhaseki: Yılda en az 250 bin binayı dönüştürmeliyiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'nin deprem gerçeğini hatırlatarak "İstanbul'da yılda en az 250 bin binayı dönüştürmek zorundayız" dedi.

Güngören'de müteahhit, mimar, mühendis ve emlakçılarla bir araya gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, gayrimenkul sektörü ve kentsel dönüşüme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Özhaseki, inşaat sektörünün diğer ülkelerin aksine, Türkiye'de ekonomide önemli bir paya sahip olduğunu söyledi. Özhaseki, Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde inşaat sektörünün durağanlık yaşamasına rağmen, Türkiye'de sektörün geleceğinin parlak olduğunu belirti.

Türkiye'nin deprem gerçeğini hatırlatan Özhaseki, şöyle devam etti:

"Kentsel dönüşüm konusunda çok titiz davrandığımızı söyleyemeyiz. Kimseyi suçlamıyorum. Ev sahibi 50 metrelik evi 80 metreye, müteahhit arkadaşlar biraz daha fazla nasıl kazanmanın mantığında. Belediyelerin de birçok yerde, ‘Öyle bir belalı iş ki hangi mahalleye gitsem karşıma 500 kişi çıkıyor. Tek tek adamların gönlünü nasıl alayım' diyor. Bakanlık tarafı ise ‘biz kentsel dönüşüm yasası yaptık. Teşvik veriyoruz bundan sonra ne yapalım' görüşünde. Böyle yaparak biz vebalden kurtulamayız. Bilim adamlarının birçoğu, 2030 kadar İstanbul'da büyük bir deprem var ve bu 7-7,5 şiddetine olacak' diyor. Herkes etrafını bir düşünsün. Depreme gerek yok. Zaten bazı binalar olduğu yerde dökülüyor. Neden acele etmiyoruz. İstanbul'da yılda en az 250 bin binayı dönüştürmek zorundayız. Bir an önce sağlam binalara kavuşmamız lazım. Bir o kadar binayı da Anadolu'da da dönüştürmemiz lazım."