Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Balkonunuz yaza hazır mı?

Yaz iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladı. Tatile gidene kadar sıkıcı ve kasvetli alanların tek kaçış yolu balkonlar… Peki, balkonunuz yaza hazır mı?

Daralan yaşam alanları, bahçelerin lüks duruma gelmesiyle balkonlar daha özenli bir ilgiyi hak eder oldu. Çünkü balonlar yoğun çalışma temposundan kaçabileceğimiz ve kısa süreli de başımızı dinleyip temiz hava alabileceğimiz nadir alanlar arasında yer alıyor.

Dairelerin küçülmesiyle birlikte evlerde ayrılan balkon alanları da küçüldü. Peki, balkon alanlarımızı nasıl daha şık ve ferah bir hale getirebiliriz? Balkonlarını çok sevenler ve balkonda vakit geçirmekten hoşlanan için birkaç öneri…

Balkonlarınızda özellikle geniş bir alan bırakmak ve sıkışık bir görüntüden uzak kalmak istiyorsanız daha küçük mobilyalar tercih edebilirsiniz. Örneğin büyük kollu sandalyeler ya da koltuklar yerine daha az yer kaplayan hatta açılıp kapanabilen balkon taburelerini tercih edebilirsiniz.

Ahşap ürünler birçok alanı olduğundan daha şık ve daha estetik gösterir. Üstelik ahşap mobilyaların dayanıklılığı birçok ürüne göre daha fazladır. Özellikle de kış bahçesi tarzında hava şartlarından etkilenmeyen kapalı bir balkonunuz mevcutsa ahşap mobilyalar tam size göre.

Alanı açık bırakın eşyaları köşelere yerleştirin. Bu basit taktik her alanı genişletebilir ve olduğundan daha geniş bir verimli bir yaşam alanına olanak tanıyabilir. Eşyalarınızı balkonunuzun köşelerine daha yakın yerleştirin. Hatta girintili çıkıntılı alanları da balkonunuza dahil ederek köşelere uygun eşyalar tasarlayabilir ya da özel ürettirebilirsiniz. Bu şekilde tasarladığınız bir okuma köşesi ile serin yaz akşamlarını kitap okuyarak değerlendirebilirsiniz.

Bitkilere ve çiçeklere yer açın. Özellikle geniş ve yeşil yapraklı bitkiler her alanı olduğundan daha ferah gösterme özelliğine sahiptir. Bu özellikten balkon alanlarında da faydalanabilirsiniz. Yeşil yapraklı bitkilerle donatılmış birkaç saksı balkonunuzda her mevsim bahar havası estirmeye yetecektir.

Birçok eşya yerine birkaç dikkat çekici eşya kullanmaya özen gösterin. Günümüzde balkonlarda her ne kadar evin bir uzantısı şeklinde tasarlanıyor olsa da aslında alanınız küçükse buna hiç de gerek yok. Birçok küçük biblo, saksı yerine birkaç adet büyük eşya ile de çok şık bir dekorasyona sahip olabilirsiniz.

Balkonlarınızda ferah ve nefes aldırabilen bir ortam istiyorsanız duvar saksılarından, duvar süslerinden de yararlanabilirsiniz. Renk olarak daha çok mavi, yeşil ve açık tonları tercih ederseniz hem daha geniş hem de daha ferah bir alan elde edebilirsiniz.