Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Bankaların desteği konut satışlarını arttıracak

Sektörün önde gelen isimleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı çağrı sonrası düşürülen konut kredi faizlerinin sektöre katkılarını değerlendirdi.

Sektörün önde gelen isimlerinden Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül, ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan ve TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya; konut kredi faiz oranlarının aşağı çekilmesini değerlendirdi.

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ:

Konut satışları artacak, yatırımlar hız kesmeden devam edecek

İnşaat sektörünü canlandırmak ve yatırımların artarak devamını sağlamak için Emlak Konut GYO öncülüğünde başlayan ‘Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz’ kampanyası ve Sayın Cumhurbaşkanımızın bankalara konut kredi faiz oranlarının aşağı çekilmesi çağrısında bulunmasıyla bankalarda harekete geçti. Sadece inşaat firmalarının ve hükümetimizin desteğiyle değil, bankalarında konut kredi faiz oranlarını indirmeleri gerektiğini vurgulamıştık. Konut kredisi faiz oranlarını indirmek için ilk adımı Ziraat Bankası attı ve diğer bankalarda destek vermeye başladı. Bankaların indirimiyle yatırımcıların üzerindeki faiz yükü azalacak. Vatandaşlarımızın daha kolay konut sahibi olabilmesi için; inşaat firmaları, hükümetimiz ve bankaların birlikte elini taşın altına koyması gerekiyordu. Bu olumlu gelişmelerle birlikte herkesin üstüne düşen görevi yerine getirmesinden mutluluk duyuyoruz. Ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörümüzün desteklenmeye devam etmesiyle hem konut satışları artacak hem de yatırımlar hız kesmeden devam edecektir.

Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül:

Bankaların desteğini bekliyorduk, canlanma artacak

Konut piyasasına ivme kazandıracak tarihi kampanyanın ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konut kredi faiz oranlarının aşağıya çekilmesiyle ilgili çağrısına bankalardan olumlu cevap geldi. Bankalardan birbiri ardına faiz indirimi açıklamaları geliyor. Bu hem ülke ekonomisinde hem de inşaat sektörde büyük bir canlanma yaratacaktır. Faiz oranları, konut satışlarını hareketlendirmek için en önemli faktörlerden bir tanesi olarak görülüyor. Bankaların konut kredisi faiz oranlarının düşürmesi piyasalara canlılık getirir ve kısa sürede piyasa hareketlenir. Gayrimenkul sektöründe art arda birçok kampanya başlatıldı. Bankalarında bu kampanyalara destek olması konusunda büyük bir beklenti vardı. Nihayet bankalar da destek olmaya başladılar. Konut kampanyaları ile birlikte sektörde ciddi bir hareketlenme var, bankalardan gelecek destekle bu hareketlenme artarak devam edecektir. Konut satışlarıyla beraber yatırımların da artmasıyla inşaat sektörü ciddi bir ivme kazanarak, büyümesini sürdürecektir.

ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan:

2015 satış rakamlarını geçeceğiz

Sn. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile önce kamu bankaları sonrasında diğer bankların konut kredisi faiz indirimlerinin sektöre yansıması olumlu olacaktır. Aslında bu, bankaların çok önceden yapması gereken bir hareketti. Bununla beraber tapu haraçlarının indirimi de eklendiğinde son 2 ayın durgunluğunu atmış olacağız. Ülkemizde yüzde 25 peşinat kuralı tüketicilerin ve bankaların rahat bir şekilde kredi kullanmasını sağlayacaktır. ABD'deki 2008 krizi bu nedenle bizde yaşanmaz. Birinci el projelerde yapılan kampanyanın ikinci ellerde de olmasının, gayrimenkul danışmanlığı sektörüne katkısı çok olacaktır. Bundan sonra iş bize yani gayrimenkul danışmanlarına düşüyor. Bölgemizin suyunu sıkarak tüm müşterilerimizin ihtiyacını karşılamayız. Faiz oranlarının düşmesi ile 2016 yılının II. yarısının çok iyi olacağına ve 2015 satış rakamlarını geçeceğine inancımız tam.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya:

Konut kredileri faiz oranlarında düşme trendi yıl sonuna kadar kademeli olarak devam edecek

İçinde bulunduğumuz dönem itibarıyla ilan edilmiş olan ekonomik seferberlik kapsamında Emlak GYO ve sonrasında GYODER ile devam eden sınırlı bir süreyi kapsayan satış kampanyaları konut sektörüne olumlu anlamda katkı sağladı. Şimdi bankaların da faiz oranlarını indirmesi bu birlik beraberlik içindeki hareketi tamamlayıcı parça olmuştur.

Geçtiğimiz 4 yıl için konut satış istatistiklerine baktığımızda konut kredisi faiz oranlarının en düşük olduğu 2013 yılı ortalarına kadar satılan konutların %43’ü kredili satışa konu olmuştur. Faiz oranlarının görece yüksek seyrettiği 2016 yılı başından itibaren ise ilk 6 ayda konut satışlarının %32’si ipotekli satış şeklinde gerçekleşmiştir. Faiz oranlarının düşmesi ile birlikte yılın ikinci yarısında ipotekli satışların artacağı ve toplam satışlar içindeki oranını 5 puan artırabileceğini düşünüyorum.

2015 Ağustos’unda aylık yüzde 1 ve üzerine çıkmaya başlayan konut kredileri tam bir yılın sonunda tekrar yüzde 1 bandının altına gelmiş oldu. Bir yıldır yükselme trendinde olan faiz oranlarının düşme eğilimine girmesi ile birlikte alım için bekleyen talebi canlandırabileceğini, refinansmanları konuşabilmek için ise biraz daha faiz oranlarının düşmesini bekleyeceğimizi düşünüyorum. Düşme trendinin de yıl sonuna kadar kademeli olarak devam edilebileceği kanısındayım.

Genelde konut piyasası için Haziran’dan okullar açılıncaya kadar Eylül ortasına kadar olan süre düşük sezon olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle Ekim ayı birlikte gayrimenkul piyasalarındaki hareketin artacağını öngörmek mümkün… 2016 ilk yarısında da 2015’deki satış adetlerinden çok farklı bir tablo ile karşılaşmadık. Temmuz’dan Ekim’e kadar satış adetlerinin düşük seyretmesi son derece olağan olacaktır. Nitekim gerek tatil sezonu, gerek resmi tatiller konut satış adetlerini etkileyen iki önemli konudur. Yıl sonunu konut sektörünün bu birlik beraberlik içinde yine güzel bir tablo ile kapatacağını öngörüyorum.