Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Bayrampaşa Cezaevi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde son düzlüğe girildi

Bayrampaşa'da yer alan 40 yıllık cezaevinin yıkılmasıyla bölgede dönüşüm çalışmalarına başlandı. Proje tamamlandığında bölgede tam 11 bin kişinin yaşaması bekleniyor.

Bayrampaşa Cezaevi'nin 2008 yılında kapatılmasıyla başlayan kentsel dönüşüm çalışmalarında son aşamaya gelindi. Bayrampaşa Cezaevi Kentsel Dönüşüm Projesi detaylarının kesinleşmesiyle birlikte projenin ÇED süreci için start verildi.

Türkiye'de ilk kez uygulanacak olan üret-aktar-boşalt sistemiyle hayata geçirilecek olan Bayrampaşa Cezaevi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 127'si ticari ünite ve 2 bin 608'i konut olmak üzere 2 bin 735 bağımsız bölüm inşa edilecek. Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olacak olan proje içerisinde ilköğretim okulundan ibadet alanlarına, metro istasyonundan kültür sanat merkezine, hastaneden yeşil alanlara site sakinlerinin ihtiyacı olan bütün birimler yer alacak.

İnşaatına yakında başlanıyor

Toplamda 303 milyon 389 bin TL'lik yatırımla inşa edilecek olan Bayrampaşa Cezaevi Kentsel Dönüşüm Projesi, Bayrampaşa İsmetpaşa Mahallesi'nde yer alan 112 bin 870 metrekarelilk arazi üzerinde konumlandırılacak. 12 ve 16 katlı 24 bloktan meydana gelecek olan projenin yüklenicisi KİPTAŞ olacak. Nisan veya Mayıs ayları arasında başlanması beklenen proje tamamlandığında 11 bin kişiye ev sahipliği yapacak. Projenin tamamlanması için öngörülen süre ise yaklaşık 30 ay.

Üret-aktar-boşalt sistemi nasıl işleyecek?

Türkiye'de ilk kez kullanılacak bu sistemle birlikte kentsel dönüşüm süreci mahalleli için eziyet olmaktan çıkacak. İsmetpaşa Mahallesi'nde yaşayanlar projenin ilk etabı olarak hayata geçirilecek olan cezaevi arsasındaki tamamlanan konutlara yerleştirilecek ve dönüşüm sürecinden etkilenmeden burada oturacaklar. Ardından mahalle sakinlerinin eski oturdukları binalar yıkılacak ve tüm alandaki kentsel dönüşüm çalışmaları tamamlanana kadar sistem işlemeye devam edecek.