Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

BDDK ve SPK konut kredisi için çalışıyor

Denizbank CEO’su Hakan Ateş, PPP ve konut kredilerinin menkul kıymetleştirilmesi için BDDK ve SPK'nın çalışma yaptığını ifade etti.

Denizbank CEO'su Hakan Ateş, bankaların bilançolarında bulunan devlet garantili projelerin uzun vadeli kredileri ile konut kredilerinin menkul kıymetleştirilip satılması amacı ile düzenleyici kurumların bir çalışma başlattığını açıkladı. Dünya Gazetesi’nde yer alan habere göre; bankaların bu sayede likidite ve kredilerini artırabileceklerini söyledi.

Hakan Ateş, kamu-özel ortaklığı (PPP) ve konut kredilerinin menkul kıymetleştirilmesinin bankacılık sektörünü nasıl etkileyeceği sorusuna, “Buna dair SPK ve BDDK'nın ortak çalışması olduğunu biliyoruz. Bir an önce sonuçlanması, yurtdışına pazarlanması, elde edilecek likiditenin bizim her türlü altyapı projelerine... (çeşitli) sektörlere daha fazla kaynak ayırmamıza yardımcı (olur)” şeklinde cevap verdi.

Konut kredilerinin seküritize edilmesiyle TL cinsi çıkarılacak menkul kıymetlerin, kur riski nedeniyle daha çok yurtiçi yatırımcılar tarafından tercih edileceğin söyleyen Hakan Ateş, devletten gelir garantisi bulunan ve uluslararası arbitrasyona açık projelerin menkul kıymetleştirilmesinin ise yurtdışından döviz cinsi sermaye çekilmesine yardımcı olacağını dile getirdi.

Ateş, bankacılık sektörünün 50 milyar doları enerji sektörüne olmak üzere 100 milyar dolar tutarında uzun vadeli finansman sağladığına dikkat çekti. Uzun vadeli döviz cinsi borçlanılan piyasaların çok açık olmadığını belirtti ve ekledi: “Bu yüzden o süreci geçirirken bankaların likiditeye daha fazla ihtiyacı var. Bankaların sermayelerini ve likiditelerini artırabilmeleri için şu anda aktiflerinde bulunan uzun vadeli kredileri menkulleştirerek satmaları gerekiyor. Gelen likiditeyle de yeni krediler vermeleri lazım.”