Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Beklenen İstanbul depreminde en fazla yıkım Avrupa Yakası’nda olacak

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, beklenen İstanbul depreminden en fazla yıkımın Avrupa Yakası’nın gerçekleşeceğini açıkladı.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, olası İstanbul depremiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre Ahmet Ercan, depremden en çok yüzde 65 ile Avrupa Yakası’nın etkileneceğini ifade etti.

TEK DEPREM OLMAYACAK

Ahmet Ercan, beklenen İstanbul depreminin tek bir tane olmayacağını ifade etti ve ekledi: “En az üç tane olacak.” Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Küçükçekmece bölgesinden geçemediğini hatırlatan Ercan; “Orayı için 6 milyar gigatonluk güç gerekiyor. Bu güç biriktiği anda burası kırılacak. İşte o zaman ‘İstanbul depremi’ gerçekleşti diyebileceğiz” ifadelerini kullandı.

Küçükçekmece’de Sivriada’nın önünde 6.4 ile 6.7 arasında orta büyüklükte bir deprem olacağını söyleyen Ercan; “Fakat Tekirdağ Marmara Ereğlisi ile Silivri arasında 7 ile 7.3 büyüklüğünde deprem gerçekleşecek” dedi.

YIKIM EN ÇOK AVRUPA YAKASI'NDA OLACAK

Depremin yıkım gücünün yapılaşmaya olan uzaklığı ve niteliğine bağlı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ahmet Ercan, yapı niteliğine göre ele alındığında depremden yüzde 35 oranında Anadolu Yakası, yüzde 65 oranında ise Avrupa Yakası’nın etkileneceğini söyledi.

Kentsel dönüşümün İstanbul’da tam anlamıyla uygulanmadığını belirten Ahmet Ercan; “İstanbul'un kırsal kesimlerinde uygulanabiliyor. İstanbul’un en büyük problemi ulaşım ve nüfus yoğunluğu” dedi.

Ahmet Ercan, depremin şu anda olması halinde Küçükçekmece, Silivri, Marmara Ereğlisi’nde 15-20 bin kişinin hayatını kaybedebileceğini söyledi. “Ayrıca milyonlarca kişi evsiz kalabilir” diye de ekledi.